Σπουδαίο ‘’ μάγκικο ‘’ διπλό και συνάμα μεγάλο «Σοκ» στον ΓΣΛ προκάλεσε η ομάδα της Καστοριάς , περνώντας από τη Θεσσαλία με 71-60. Οι παίκτες του Γιώργου Σούλιου, απέδωσαν υποδειγματικά στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας σε ένα επιμέρους σκορ 9-20 και μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο σε απόσταση 11 πόντων από τους γηπεδούχους (40-51). Απέδειξαν, ότι δεν είχαν κανένα πρόβλημα να διαχειριστούν αυτό το προβάδισμα και να φτάσουν σε μια νίκη που τους κρατάει ζωντανούς στη «μάχη» της εισόδου στην πρώτη τετράδα, η οποία οδηγεί σε μπαράζ ενδεχόμενης ανόδου στην Α2.

Η ομάδα της Καστοριάς από το πρώτο κιόλας λεπτό, κατάφερε να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό και να διατηρεί την πρωτοπορία στο σκορ σ΄ όλο το πρώτο δεκάλεπτο. Η έλλειψη συγκέντρωσης και κάποια λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο, επέτρεψαν στην ομάδα του Γ.Σ. Λάρισας, να μειώσει το σκορ και να προσπεράσει  μ΄ ένα καλάθι στη λήξη του α΄ ημιχρόνου με σκορ 31 – 29.
Το  β΄ ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα μας όπου, στο τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 9 – 22, η ομάδα μας προηγήθηκε 40 – 51. Η ίδια εικόνα διατηρήθηκε και στο τέταρτο  δεκάλεπτο, όπου πανηγυρίσαμε όλοι τη νίκη με σκορ 60 -71.
Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες μας, για την εκπληκτική αμυντική τους λειτουργία.
Επίσης  να ευχαριστήσουμε τους φιλάθλους  της Καστοριάς που παραβρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της Λάρισας και πανηγύρισαν μαζί μας μια μεγάλη νίκη.

Το φύλλο αγώνα:
ΓΣΛ-ΚΑΣΤΟΡΙΑ 60-71

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Θ.-Ταρενίδης Κ.
Δεκάλεπτα: 16-25, 31-29, 40-51, 60-71

ΓΣΛ (Ζαφειρούδης): Παπαχρήστος 3, Βαβάτσικος 17 (2), Μπόγδανος 3, Αγγελόπουλος 2, Λαμπρόπουλος 9 (1), Τσιαβές 14 (2), Νταλός 4, Λεπενιώτης 4, Δερμιτζάκης 4, Χανέλλι, Γοργόλης.
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Αντωνιάδης 18 (4 τ.), Κρανιάς, Ματενίδης 14 (2 τρ.), Γυμνόπουλος 2, Τερσενίδης 10 (1 τρ.), Ζυγούρας, Νταλλής 6 (1 τρ.), Τασιούδης 2, Τεπετίδης 2, Σίσιου, Τσότσος 14, Βοϊβατόπουλος 3.

Ανέβασε ρυθμούς στην επανάληψη και «καθάρισε» τον Ιωνικό Ιωνίας το Άργος Ορεστικό
Κάνοντας τα δύσκολα… εύκολα στο β’ μέρος, ο το Άργος Ορεστικό  επιβλήθηκε με 71-59 του Ιωνικού Ιωνίας  και συνέχισε νικηφόρα στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Μετά το ρεπό του, το Άργος Ορεστικό… ξέδωσε απέναντι στον Ιωνικό Ιωνίας, επικρατώντας με 71-59. Το εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο του συνόλου του Γιώργου Καραταγλίδη, το οποίο απέφερε επιμέρους σκορ 28-10, ήταν κι εκείνο που καθόρισε τον νικητή, με την ομάδα της Καστοριάς να μην ανησυχεί στην τελευταία περίοδο και να προβαίνει άνετα σε άλλο ένα εντός έδρας θετικό αποτέλεσμα.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 23ης αγωνιστικής, άλλη μια μέρα… στη δουλειά για τον Αίολο Αστακού, ο οποίος «συνέτριψε» με 83-62 το Ανατόλια. Οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού, σε ακόμη ένα παιχνίδι που δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης, πραγματοποίησαν ξανά ολοκληρωμένη εμφάνιση και κυριάρχησαν απόλυτα, διευρύνοντας το σερί τους στο φοβερό 21-0 και μοναδική απορία που έχει απομείνει, σχετικά με τους ίδιους, παραμένει το ποιος μπορεί να φανεί ανταγωνιστικός απέναντί τους για 40 λεπτά και να τους σταματήσει…
Η ΑΕΛ είναι έτοιμη να πανηγυρίσει την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, αφού εκμεταλλεύτηκε το «δώρο» της Καστοριάς που πέρασε νικηφόρα από την έδρα του ΓΣΛ και με το 61-84 επί των Τιτάνων Παλαμά, αύξησε την απόσταση στις τρεις νίκες, οι οποίες θα γίνουν τέσσερις την επόμενη εβδομάδα, αν αξιοποιήσει υπέρ της το ρεπό του ΓΣΛ και κερδίσει τον Αργοναύτη στο «Αλκαζάρ». Όλα ξεκαθάρισαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το 18-14 της πρώτης περιόδου και πήραν «αέρα» διψήφιας διαφοράς (28-39). Έκτοτε, κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ και έφτασαν σε ένα αποτέλεσμα, που ουσιαστικά μετρά «διπλά» για να βρεθούν στο μπαράζ απευθείας ανόδου.
Εύκολα πέρασε από την Καλαμαριά ο Ερμής Λαγκαδά, με 70-51 απέναντι στον Αργοναύτη. Οι παίκτες του Βασίλη Αγγέλη έδειξαν από πολύ νωρίς… τις διαθέσεις τους, προηγούμενοι με 13-23 στο πρώτο δεκάλεπτο και τελειώνοντας από τότε ουσιαστικά την υπόθεση νίκης. Εν συνεχεία, απλώς αύξησαν την απόσταση από τους γηπεδούχους και πέρασαν ένα από τα πιο άνετα εκτός έδρας απογεύματά τους, έχοντας πλέον την ευκαιρία να περάσουν στην τρίτη θέση, αν εκμεταλλευτούν το ρεπό του ΓΣΛ την επόμενη εβδομάδα, κερδίζοντας το Αγρίνιο.
Το συγκρότημα του Χρήστου Μυριούνη δυσκολεύτηκε απέναντι στην Ευκαρπία, αλλά κέρδισε με 83-79, συνεχίζοντας επίσης να «κυνηγούν» την τέταρτη θέση, έστω και από μειονεκτική θέση. Σε όλο τον αγώνα, το Αγρίνιο ήταν εκείνο που είχε την πρωτοκαθεδρία στο σκορ, χωρίς ωστόσο να παίρνει σε κάποιο σημείο μεγάλη διαφορά από την αντίπαλό του. Είχε την ψυχραιμία και τις λύσεις βέβαια, για να διαχειριστεί το προβάδισμά του και να επιστρέψει στις επιτυχίες.
Σπουδαία νίκη, με την οποία απομακρύνθηκε περαιτέρω από την «επικίνδυνη ζώνη», πέτυχε ο Πιερικός Αρχέλαος, «σκορπώντας» με 80-62 τον Πολύγυρο. Η ομάδα της Κατερίνης είχε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα το ρυθμό, δείχνοντας εξαρχής ποιος ήταν… το αφεντικό, με το 29-12 της πρώτης περιόδου να τη βάζει ξεκάθαρα σε θέση «οδηγού». Η κυριαρχία της δεν αμφισβητήθηκε σε κανένα σημείο ουσιαστικά και, αν συνυπολογίσουμε το γεγονός ότι έχει κάνει το ρεπό της, ενώ άλλες ομάδες που βρίσκονται μαζί ή κοντά δεν έχουν εκτίσει ακόμη την υποχρέωση αυτή, πήρε τον πρώτο λόγο για τη σωτηρία.
Το φύλλο αγώνα του παιχνιδιού Άργους Ορεστικού – Ιωνικός Ιωνίας:
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 71-59

Δεκάλεπτα: 19-19, 35-34, 63-44, 71-59
Διαιτητές: Τσουμαχίδης-Ζαχαρής

Άργος Ορεστικό (Καραταγλίδης): Γιαγκόπουλος, Σαββίδης 3, Κίτσιου 3, Μιχαηλίδης 25 (5), Μπέλλος, Μαυρίδης 21 (1), Τράντας 11 (3), Κώττας, Μανδαλάκης 3, Χαντζόπουλος 5, Μποζίνης

Ιωνικός Νικαίας (Μπαξεβάνης): Μυτακίδης, Πρωτούλης 8, Παναγιώτου 7 (1), Τάκης, Βάλλιος, Πονόπουλος, Σιδηροηλίας 10, Μαυροκεφαλίδης 2, Πριμεράκης, Μούκας 12 (1), Κρομμύδας 20

You May Also Like

Η  αγωνιστική δραστηριότητα των τμημάτων Α.Σ. Καστοριάς για τις 25 και 26 Ιανουαρίου 2020

Η  αγωνιστική δραστηριότητα των τμημάτων Α.Σ. Καστοριάς για τις 25 και 26…

Γιώργος Σούλιος: ‘’ Ήταν μία δικαίωση για όλους μας γιατί η ομάδα κατάφερε να κάνει συνοδοιπόρους όλη την πόλη της Καστοριάς ‘’

Στην δεύτερη χρονιά του στα ηνία της ομάδας, ο κόουτς Σούλιος κατάφερε…

Κούγιας: «Εξευτελιστικό συνονθύλευμα η Εθνική Ελλάδας»

Στην Καστοριά το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της Κ20 του Παναθηναϊκού

Μέσα στην εβδομάδα οι Νέοι του Παναθηναϊκού θα αναχωρήσουν για την Καστοριά…

Βασικός με πολύ καλές εμφανίσεις ο Στέργιος Πατσίκας στην Κ-17 του Ατρόμητου

Ο Στέργιος Πατσίκας  άρπαξε την ευκαιρία που του έδωσε η ομάδα του…

Πέφτει η αυλαία στη Β’ Εθνική – Μονομαχία Καστοριάς – Ερμή Λαγκαδά για την 4η θέση – Στο Αγρίνιο το Άργος Ορεστικό

Πέφτει η αυλαία της Β’ Εθνικής Ανδρών το Σαββατοκύριακο, με παιχνίδια χωρίς…

Η «ασημένια» Ολυμπιακή φόρμα της Κοζομπόλη, η εθνική φανέλα του Κατσουράνη και η ΝΒΑer εμφάνιση του Γκαλινάρι στις δημοπρασίες αθλητικών ενθυμίων Ολυμπιονικών και Πρωταθλητών

Η «ασημένια» Ολυμπιακή φόρμα της Κοζομπόλη, η εθνική φανέλα του Κατσουράνη και…

Πινγκ – Πονγκ: Τρεις ήττες για τους άνδρες του Κένταυρου Καστοριάς