Την ήττα με σκορ 1-3 από την αντίστοιχη της Ουκρανίας γνώρισε η Εθνική Γυναικών στο δημοτικό γυμναστήριο Αχαρνών, στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017.

Πριν από την έναρξη του αγώνα η αρχηγός της Εθνικής Γυναικών Ναταλία Χατζηγιαννίδου τιμήθηκε από την UEFA και την Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία, καθώς συμπλήρωσε 140 διεθνείς συμμετοχές, τις περισσότερες από κάθε άλλη ή άλλον διεθνή στην Ελλάδα, αφού ξεπέρασε το ρεκόρ του Γιώργου Καραγκούνη, που ήταν 139 αγώνες.

Η Ουκρανία άνοιξε πρώτη το σκορ στο 31ο λεπτό με πέναλτι που εκτέλεσε η Απανασένκο (ανατροπή της Κοζιρένκο από την Πελετίδου), αλλά η Εθνική βρήκε τον τρόπο να ξαναμπεί στο παιχνίδι με το αυτογκόλ της Κράβετς στο 64ο λεπτό (σέντρα της Παπαδοπούλου), που προσπάθησε να διώξει μπροστά από την Κόγγουλη, αλλά η προβολή της έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενες βρήκαν άμεση απάντηση στο 1-1, μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα (68′) όταν η Κολίνινα μπήκε σφήνα στην ελληνική άμυνα,  η οποία επέδειξε στιγμιαία ολιγωρία, βρέθηκε απέναντι στην Πελετίδου και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-2. Το τρίτο γκολ για την Ουκρανία πέτυχε με πλασέ σε άδεια εστία η Μποϊτσένκο στο 80ο λεπτό, εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι οι διεθνείς μας πίεζαν για την ισοφάριση και είχαν αφήσει κενούς χώρους στην άμυνα (πάσα από την Καλίνινα)

Συνθέσεις

ΕΛΛΑΔΑ (Δημοσθένης Κάβουρας): Πελετίδου- Γεωργίου, Κυδωνάκη, Χατζηγιαννίδου, Βλασιάδου, Σιδηρά (57′ Μωραΐτου), Κακαμπούκη (70′ Ζέρβα), Παντελιάδου, Παπαδοπούλου, Νάτη (46′ Μάρκου), Κόγγουλη.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Βολόντιμιρ Ρέβα): Ζβάριτς- Μπασάνσκα, Φιλένκο, Πεκούρ, Μποϊτσένκο, Ρομανένκο, Αντρούστσακ, Απανασένκο (54′ Χίμιτς), Βάσιλιουκ, Κοζιρένκο (61′ Καλίνινα), Κράβετς.

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

You May Also Like

Ο έμπειρος γκαρντ του Α.Σ. Καστοριάς Θωμάς Αμπαράς στους “Ορίζοντες”

Συνέντευξη στη Χρύσα Κοσμίδου

Νέο Βαλκανικό ρεκόρ για τη μοναδική Σταυρούλα Παπαβασιλείου

”Τι να πω για αυτήν την Κυρία, μαμά,γιαγιά, αθλήτρια είναι ένα στολίδι για τον Φ.Σ.Αργους Ορεστικου”

Στην τελική ευθεία για το 7ο Πρωτάθλημα Παλαιμάχων Ποδοσφαιριστών Δυτικής Μακεδονίας περιόδου 2018- 2019

Στην τελική ευθεία για το 7ο Πρωτάθλημα  Παλαιμάχων Ποδοσφαιριστών Δυτικής Μακεδονίας περιόδου…

Στις 22 Νοεμβρίου η 3η αγωνιστική του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών ομάδων

Στις 22 Νοεμβρίου η 3η αγωνιστική του Πανελληνίου  Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών  ομάδων

Το «Ευχαριστώ» της ομάδας Δ. Μακεδονίας που συμμετείχε στο Run Greece 2019, προς τον τοπικό ΣΕΓΑΣ και τους Α. Ράπτη και Β. Παμπουκίδη

Το «Ευχαριστώ» της ομάδας Δ. Μακεδονίας που συμμετείχε στο Run Greece 2019,…

Η Ευαίσθητη σχέση γονέων – προπονητών στις Ακαδημίες ποδοσφαίρου

Όπως και στις μεγάλες ομάδες, έτσι και στις Ακαδημίες, οι σχέσεις των…

Σήμερα η ετήσια εκδήλωση του Α.Σ. Άργους Ορεστικού στο Daily Corner

Συστάθηκε από τον Υφυπουργό Αθλητισμού «Υγειονομική Επιστημονική Επιτροπή» στη ΓΓΑ

Στα πέναλτι με σκορ 4-2, νίκησε η Καστοριά την Αστραπή Μεσοποταμίας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού του κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Καστοριάς.

Στα πέναλτι με σκορ 4-2, νίκησε η Καστοριά την Αστραπή Μεσοποταμίας και…