Το τελευταίο ευρωπαϊκό ματς του Δημήτρη Διαμαντίδη συνοδεύτηκε με ήττα, αλλά ο κόσμος του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ αποθέωσε και καταχειροκρότησε τον αρχηγό της ομάδας και σηκώθηκε στο πόδι όταν έγινε αλλαγή.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης κατέκτησε τα πάντα με τον Παναθηναϊκό σε επίπεδο Euroleague. Τρεις φορές αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης (2007, 2009, 2011), δύο φορές MVP σε Final-Four (2007, 2011) και μία φορά ως ο μεγάλος MVP (2011) της σεζόν στην διοργάνωση, αποτελώντας έναν παίκτη-θρύλο στον θεσμό, όντας πρώτος σε ασίστ, κλεψίματα και σε συνολικό ranking. Παράλληλα, βρέθηκε και τέσσερις φορές στην καλύτερη πεντάδα της Euroleague, ενώ σε έξι σεζόν αναδείχθηκε ως ο καλύτερος αμυντικός στην διοργάνωση.

Όμως, το τελευταίο ευρωπαϊκό παιχνίδι του Δημήτρη Διαμαντίδη συνδυάστηκε με ήττα και αποκλεισμό (με 3-0) από το Final-Four, καθώς η Λαμποράλ Κούτσα νίκησε και μέσα στο ΟΑΚΑ (75-84), παίρνοντας εκείνη το “εισιτήριο” για το Βερολίνο.

Λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης, με τον κόσμο να αντιλαμβάνεται πως το ματς έχει χαθεί, χιλιάδες φίλαθλοι του Παναθηναϊκού τραγούδησαν ρυθμικά το όνομα του Δημήτρη Διαμαντίδη. Ακολούθως, ο Σάσα Τζόρτζεβιτς έκανε αλλαγή τον έμπειρο γκαρντ και οι φίλαθλοι σηκώθηκαν στο πόδι και τον αποθέωσαν, ευχαριστώντας τον για την τεράστια προσφορά του στον σύλλογο όλα αυτά τα χρόνια. Ο ίδιος, εμφανώς συγκινημένος, προσπάθησε να συγκρατήσει τα δάκρυα του.

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

You May Also Like

Σαββατοκύριακο με δύο νίκες για την Α.Π. Καστοριάς

Με δύο νίκες προχώρησαν και αυτό το Σαββατοκύριακο ( 21-22/11 )οι Κορασίδες…

Β’ Εθνική Πινγκ-Πονγκ: Ήττα για τους άνδρες του Κένταυρου Καστοριάς

Στη μάχη της 2ης αγωνιστικής Καστοριά και Άργος Ορεστικό

Την Κυριακή 11 Οκτωβρίου συνεχίζεται το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής ανδρών στο…

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης στο «Παλατάκι», πραγματοποίησε την ευχή ενός παιδιού

Η Ευαίσθητη σχέση γονέων – προπονητών στις Ακαδημίες ποδοσφαίρου

Όπως και στις μεγάλες ομάδες, έτσι και στις Ακαδημίες, οι σχέσεις των…

Αποτελέσματα αγώνων των τμημάτων Εφήβων, Παίδων και Κορασίδων του Α.Σ Καστοριάς (3-4/2/2018)

Αποτελέσματα αγώνων των τμημάτων Εφήβων, Παίδων και Κορασίδων   του Α.Σ Καστοριάς (3-4/2/2018)

Τακτοποίηση οικονομικών εκκρεμοτήτων (καταβολή ετήσιας συνδρομής) των μελών του Ναυτικού Ομίλου Καστοριάς

Τακτοποίηση οικονομικών εκκρεμοτήτων (καταβολή ετήσιας συνδρομής) των μελών του Ναυτικού Ομίλου Καστοριάς

Εκδήλωση στον ΝΟΚ: “Διατροφική προετοιμασία και αποκατάσταση την περίοδο των αγώνων” με τον διατροφολόγο Βαγγέλη Στάμκο

Εκδήλωση στον ΝΟΚ: “Διατροφική προετοιμασία και αποκατάσταση την περίοδο των αγώνων” με…