Με το ευρύ σκορ 0-10, η Καστοριά επιβλήθηκε των Ελπίδων Μεσοποταμίας, εκτός έδρας και “σφράγισε”  το εισιτήριο της επιστροφής της, μετά από δύο (2) χρόνια, στην Γ΄Εθνική. Πέντε (5) γκολ πέτυχε ο Emigen Damzi, ο οποίος θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για τη θέση του 1ου σκόρερ του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κάποια ιδιαίτερη κριτική, αφού ήταν εμφανής η δυναμικότητα των δύο ομάδων. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι παίκτες της Καστοριάς να πετύχουν από πέντε γκολ, σε κάθε ημίχρονο και να φτάσουν εύκολα σε μία εμφατική νίκη.

Η πρώτη καλή φάση για την Καστοριά ήρθε μόλις στο 5΄, όταν ο Νίνος είδε το σουτ, που έκανε, να βρίσκει το δεξί κάθετο δοκάρι. Από εκεί και πέρα η Καστοριά ήταν καταιγιστική και με τη συμπλήρωση της πρώτης μισής ώρας του αγώνα, κατόρθωσε να πετύχει πέντε γκολ. Έτσι στο 9΄ο Damzi με πλασέ άνοιξε το σκορ (0-1), μετά από κάθετη πάσα του Μαντζάνα. Στο 12΄ο Μαντζάνας με σουτ, μέσα από την μικρή περιοχή, έκανε το 0-2. Στο 21΄ο Λαδάς με σουτ, από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 0-3. Στο 29΄ο Damzi έκανε το 0-4, ύστερα από σέντρα του Μαντζάνα. Δύο λεπτά αργότερα (31΄), ο Μαντζάνας με σουτ από την μικρή περιοχή έκανε το 0-5.

Στην επανάληψη ο Damzi άρχισε να “πυροβολεί κατά ριπάς”  μια και σε διάστημα επτά λεπτών (49΄-56΄), πέτυχε τρία γκολ. Συγκεκριμένα στο 49′ με σουτ έκανε το 0-6, πετυχαίνοντας, ταυτόχρονα, χατ τρικ, που είναι το δεύτερο του, στο φετινό πρωτάθλημα. Στο 51΄ και στο 56΄ο Damzi, με ισάριθμα σουτ, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-7 και 0-8, αντίστοιχα και  παράλληλα “έσπασε” το ατομικό του ρεκόρ, αφού έγινε ο μοναδικός παίκτης της Καστοριάς, που πέτυχε, στο φετινό πρωτάθλημα, πέντε (5) γκολ, σε ένα παιχνίδι. Στο 61΄ ήταν η σειρά του Τράντα, να χριστεί σκόρερ, όταν με σουτ “έγραψε” το 0-9. Στο 90΄ο Αντωνιάδης με σουτ “έκλεισε” το σκορ (0-10),  βάζοντας “το κερασάκι στην τούρτα”.

Καλή ήταν η διαιτησία του κ. Τσιμόπουλου Θ. και των βοηθών του κ.κ. Κύρκου Σ. και Αθανασιάδη Θ, άπαντες του Σ. Δ. Π. Καστοριάς.

Οι συνθέσεις:

ΕΛΠΙΔΕΣ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ: Τοπαλίδης, Στεργίου, Τσακλίδης, Κοκοβίδης, Νάττας, Παλαιοδήμος Α., Ζυμπίδης Χρ., Αμανατίδης Θεοδ., Μιχαλίτσης (53΄Αμανατίδης Δ.), Παπαθανασιάδης, Κρομπίδης

ΚΑΣΤΟΡΙΑ: Γιαρμάς, Νίνος, Τσόπρας, Τράντας, Αντωνιάδης, Λαδάς, Damzi, Μηλιάτης (46΄Νέδος), Πετρίδης (32΄Μελισσανίδης), Rapo (56΄Τσίπη), Μαντζάνας

agsk-kastoria.blogspot.gr

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

You May Also Like

Η ακαδημία των, ROOKIES στο πρώτο χριστουγεννιάτικο τουρνουά που διοργάνωσε ο ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας.

Φωτογραφίες: Η ακαδημία των, ROOKIES ,πήρε μέρος για πρώτη φορά μετά από…

Μνημόνιο Συνεργασίας με το Κέντρο Κοινωνικής Δράσης και Καινοτομίας για τη δράση «Live Without Bullying» υπέγραψε ο Υφυπουργός Αθλητισμού

Μνημόνιο Συνεργασίας με το Κέντρο Κοινωνικής Δράσης και Καινοτομίας για…

Η αγωνιστική δραστηριότητα των τμημάτων του Α.Σ. Καστοριάς για το Σαββατοκύριακο

Πραγματοποιήθηκαν οι επετειακές εκδηλώσεις για τα 60 χρόνια από την ίδρυση του Ναυτικού Ομίλου Καστοριάς

Πραγματοποιήθηκαν οι επετειακές εκδηλώσεις για τα 60 χρόνια από την ίδρυση του…

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη στον Βόλο απέναντι στον τοπικό Ολυμπιακό με 51-69!

Ακολουθεί το κομβικό εντός έδρας παιχνίδι με την ΑΕ Λάρισας!

Ο Αντώνης Τσαπατάκης πρωταθλητής κόσμου και στο Μάντσεστερ

Ο Αντώνης Τσαπατάκης ήταν συγκλονιστικός για μια ακόμα φορά, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 100μ.