Για την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής Κατηγορίας της αγωνιστικής περιόδου 2015-2016, η ομάδα μας αγωνίστηκε στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την ομάδα της Ευκαρπίας.

Ήταν ένα από τα καλύτερα μας παιχνίδια όπου η ομάδα μας έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ σε επίθεση και άμυνα. Από το 1ο κιόλας δεκάλεπτο η ομάδα μας είχε διψήφια διαφορά (24-11), την οποία διατήρησε με τη λήξη του 1ου ημιχρόνου (42-25). Ίδια καλή εικόνα είχε και στο 3ο δεκάλεπτο (60-42) και φυσιολογικά ήρθε άλλη μία νίκη με τελικό σκορ 79-56.

Οι παίκτες της ομάδας μας με, με την εμφάνιση και την απόδοσή τους, αφιέρωσαν τη νίκη στους φιλάθλους της ομάδας μας που ήταν δίπλα μας γεμίζοντας πολλές φορές ασφυκτικά το κλειστό γυμναστήριο «Δημήτρης Διαμαντίδης» στους εντός και όχι μόνο αγώνες μας.

Στο μυαλό τώρα όλων μας, είναι το επόμενο παιχνίδι με τον Ερμή Λαγκαδά όπου, με νίκη η ομάδα μας θα συμμετέχει στους αγώνες κατάταξης για την άνοδο στην Α2 Εθνική Κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 24-11, 42-25, 60-42, 79-56
Διαιτητές: Τσουμαχίδης – Ζάχαρης

Α.Σ. Καστοριάς (Σούλιος): Αντωνιάδης 8 (1), Σίσιου 2 Ματενίδης 8 (1), Γυμνόπουλος , Τερσενίδης 7 (1), Ζυγούρας 7 (2), Ντάλλης 7 (1), Τσαούσης 2 , Τσότσος 12, Βοϊβατόπουλος 12 , Τασιούδης 10, Τεπετίδης 4(1) .

Π.Σ. Ευκαρπίας (Αμοιρίδης): Ματενίδης 2, Τσινόπουλος 4, Κουντουραντζόγλου 6, Γκουτζιομήτρος 6, Κολώτσιος 7(1), Γκαβέζος 5(1), Παουλεάνου 4, Απιδόπουλος, Ουπουσίδης, Μανδάνης, Σουτζόπουλος 20(2), Κόκουρας 2.