Η Καστοριά επικράτησε της Καρδίτσας με 79-67 για τον Ομιλο Βορρά της Β’ Εθνικής (14η αγ.), σε ένα από τα σπουδαία ντέρμπι της ημέρας, ενώ ο Ερμής Αγιάς «λύγισε» με 76-71 τον αξιόμαχο Πιερικό στην Θεσσαλία. Το Πευκοχώρι, αντίθετα, σκόνταψε… στην Γέφυρα (τοπ σκόρερ ο Μυλωνίδης), η οποία κέρδισε το ματς με σκορ 70-67. Το αποφασισμένο και… αγριεμένο Αγρίνιο έφυγε με πολύτιμο διπλό (61-65) από τον Λαγκαδά, με τον Πολύγυρο να μην χαρίζεται (75-70) στον Αίαντα και το Ανατόλια να φτάνει σε νίκη ανατροπής (79-76) με την Ασπίδα.
ΓΕΦΥΡΑ-ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ 70-67
Δεκάλεπτα: 17-15, 38-40, 54-61, 70-67.
Διαιτητές: Πιτσίλκας, Ζιώγας
ΓΕΦΥΡΑ (Τουλούμης): Κρομήδας 6, Δανάκης 17 (2), Βάσκος 2, Κολοκοτρώνης, Δέτσικας, Καζαμίας, Μυλωνίδης 30 (4), Βογιατζής 8, Ταραμάς, Ιατρίδης, Μπίσκας 7 (2), Καρούζος.
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Καραμανλής): Αμπατζίδης 3(1), Μητσάκης 7, Λεμονάκης 4, Μουρατίδης 22 (4), Μαυρίδης 10, Γαρέζος 13(3), Καραϊσκάκης 4, Καραθανάσης, Σταύρου 4, Μάρκου, Βαϊντερλής.

ΧΑΝΘ-ΣTΡΑΤΩΝΙ 54-75
Δεκάλεπτα: 8-18, 24-37, 38-55, 54-75.
Διαιτητές: Εφραιμίδης, Ταρενίδης
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου 1, Αμπατζάς 7 (1), Βλάχος 2, Ελευθεριάδης 6, Ζιάκας 7 (1), Ερμίδης Π. 3 (1), Γεωργάκης 17 (1), Παπαχρήστου 3, Φυλακτός 3 (1), Λευκαδίτης 2.
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Χατζούλης): Κελεσίδης 2, Κουντουρατζόγλου, Πανόπουλος, Πολιτόπουλος 2, Δελίδης 11 (3), Σαμαράς 15 (4), Γρηγοριάδης, Θωμαΐδης, Σουτζόπουλος 14 (3), Φλιάτης Ι. 2, Φλιάτης Γ. 14 (1), Θωμαΐδης 4, Δασκαλόπουλος 10.

ΕΡΜΗΣ ΑΓ.-ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ 76-71
Διαιτητές: Σιταρίδης, Δαμίγος
Δεκάλεπτα: 12-12, 37-32, 62-51, 76-71.
ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Γιασσάρης): Φαρμάκης Β., Τσιαμπαλής 7 (1), Γκανέτας 8 (1), Μηλιώνης 14 (4), Ντάλος, Χαλκιάς, Κόμματος 16 (2), Περρωτής 7, Τριανταφύλλου 2, Βαβάτσικος 11, Φαρμάκης Α., Γούλας 11 (1).
ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Ταβαντζής, Γκοντόπουλος 22 (5), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 9 (1), Καραγκιολίδης 17 (1), Χανέλλι 2, Τοπούζης 12, Χατζηλάμπρου, Τσιρογιάννης 7, Παπαμιχαήλ 2, Ζιώγας.

ΕΡΜΗΣ Λ.-ΑΓΡΙΝΙΟ 61-65
Διαιτητές: Παπαγερίδης, Ντούρας
Δεκάλεπτα: 14-15, 27-31, 45-47, 61-65.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Αμοιρίδης): Καντάρκος 19, Μάρουσιτς 6, Ακεψιμαΐδης 6, Πηλικούδης 4, Παρίτσης 11 (3), Καϊκλής 5 (1), Νώτης 5, Ελευθεριάδης 5 (1).
ΑΓΡΙΝΙΟ (Μυριούνης): Μπερερής 11 (1), Τάσσος 11, Τασόπουλος 12 (1), Πουρνάρας, Μπαρούχας 3 (1), Σταμούλης, Γκρέκας 7 (1), Μήτσου 4, Γκόβας 13 (3), Μακρής 4.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ-ΚΑΡΔΙΤΣΑ 79-67
Διαιτητές: Τσιμπάνος, Τσιρτσιμάλης
Δεκάλεπτα: 18-19, 40-32, 67-49, 79-67.
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Κυριακόπουλος 18 (3), Χονδρογιάννης, Ματενίδης 4, Μπέγος, Απιδόπουλος 4, Ελευθεριάδης 18 (2), Τερσενίδης 2, Τασιούδης, Τεπετίδης 3 (1), Αντωνιάδης 5, Μπένας 14 (1), Τσότσος 11(1).
ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Ρουμελιώτης): Κουρέπης, Πανταζής, Λάκκας 9 (3), Σκορδάς, Μαυρογιάννης 11, Παππάς Κ. 5, Καμαριώτης 19 (4), Παπαδόπουλος 7, Τριχόπουλος 10 (2), Θέος 3 (1), Παππάς Γρ. 1.

ΑΝΑΤΟΛΙΑ-ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 79-76
Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Μελανίδης
Δεκάλεπτα: 14-14 ,34-39 ,57-53, 79-76.
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Ζαφειρούδης 4, Πρωτούλης 11 (1), Βρεττάς 3 (1), Σιώπης 2, Γαλανίδης 12 (2), Μπίλιος, Συμεωνίδης 19, Αζίζης, Σταματογιάννης 7 (1), Τζουβάρας 7, Βεργίνης 12, Κοτσάνος 2.
ΑΣΠΙΔΑ (Ιωαννίδης): Μασμανίδης, Παπαδάκης 2, Γρούδος 4, Τσιώγκας, Στεφανίδης 17 (5), Καραμπίνης, Τσιαβές 9 (1), Κουτσογιάννης 11 (1), Ασημάκης 8 (2), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 20 (2), Πετς 5.

ΑΙΑΣ-ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 70-75
Διαιτητές: Γερακίνης, Ελευθεριάδης
Δεκαλεπτα: 31-30, 53-53, 65-66, 70-75.
ΑΙΑΣ (Τσούρμας): Aμούτζιας 8 (2), Τσιμπής 25 (4), Μπαλτζόπουλος, Καδής, Δεληγιάννης 4, Τσακλαγκάνος, Σπύρας, Καραμανώλης, Δεμερτζής 16 (4), Σικαλίδης 21 (3), Σεκαδάκης, Κόκουρας 6.
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης, Πιπιλιάρης 24 (1), Πετρίδης 7 (1), Παπασαραφιανός, Χρηστίδης, Αράπης 23 (5), Βούλγαρης, Νησιώτης 18 (1), Νουκαρης 9 (2), Ακριτίδης, Μίκιτς 4.

AΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Χαρίλαος Τρικούπης-Φίλιππος Βέροιας 73-58 (14/1)
Ερμής Αγιάς-Πιερικός Αρχέλαος 76-71
Καστοριά-Καρδίτσα 79-67
ΧΑΝΘ-Στρατώνι 54-75
Ανατόλια-Ασπίδα Ξάνθης 79-76
Ερμής Λαγκαδά-Αγρίνιο 61-65
Αίας Ευόσμου-Πολύγυρος 70-75
Γέφυρα-Πευκοχώρι 70-67

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Καστοριά 25 (12-1)
2. Πευκοχώρι 22 (9-4)
4. Ερμής Αγιάς 22 (9-4)
3. Καρδίτσα 21 (8-5)
5. Ανατόλια 21 (8-5)
6. Αγρίνιο 21 (8-5)
7. Ερμής Λαγκαδά 20 (7-6)
8. Γέφυρα 20 (7-6)
9. Χαρίλαος Τρικούπης 20 (7-6)
10. Στρατώνι 19 (6-7)
11. Ασπίδα Ξάνθης 18 (5-8)
12. Φίλιππος Βέροιας 18 (5-8)
13. Πολύγυρος 18 (5-8)
14. ΧΑΝΘ 17 (4-9)
15. Πιερικός Αρχέλος 16 (3-10)
16. Αίας Ευόσμου 14 (1-12)

ΕΠΟΜΕΝΗ (15η, 22/1)
Πιερικός Αρχέλαος-Καστοριά
Καρδίτσα-Γέφυρα
Φίλιππος Βέροιας-Ερμής Αγιάς
Στρατώνι-Χαρίλαος Τρικούπης
Ασπίδα Ξάνθης-ΧΑΝΘ
Αγρίνιο-Ανατόλια
Πολύγυρος-Ερμής Λαγκαδά
Πευκοχώρι-Αίας Ευόσμου

ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ (13η, 18/1)
17.00 Καστοριά-Ερμής Αγιάς Λιότσιος, Μελανίδης
18.00 Πιερικός Αρχέλαος-Χαρίλαος Τρικούπης Τσιρτσιμάλης, Τσοκόλης
17.00 Καρδίτσα-Πευκοχώρο Σιμητόπουλος, Ευφραιμίδης
17.00 Φίλιππος Βέροιας-ΧΑΝΘ Γερακίνης, Δημάδης
17.00 Στρατώνι-Ανατόλια Παπαγερίδης, Ντούρας
18.00 Ασπίδα Ξάνθης-Ερμής Λαγκαδά Ελευθεριάδης, Παπαγεωργίου
17.00 Αγρίνιο-Αίας Ευόσμου Κωνσταντινόπουλος-Καρακάσης
17.00 Πολύγυρος-Γέφυρα Φακίτσας, Ξέρας

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.