Euro 2020: Πού και πότε θα δούμε τους αγώνες του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος;

Η αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη του Euro 2020 έχει ήδη ξεκινήσει, με την UEFA να έχει γνωστοποιήσει το αναλυτικό πρόγραμμα των αγώνων, τοποθετώντας την πρεμιέρα του τουρνουά την Παρασκευή 11 Ιουνίου.

Το «Ολίμπικο» της Ρώμης είναι έτοιμο να φιλοξενήσει τον πρώτο αγώνα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανάμεσα στην Τουρκία και την Ιταλία, ενώ σημειώνεται ότι σύμφωνα με τους διοργανωτές η ώρα έναρξης της αναμέτρησης είναι στις 22:00 (ώρα Ελλάδος).

Για πρώτη φορά η διοργάνωση θα… ταξιδέψει σε όλη την Ευρώπη καθώς 12 χώρες θα φιλοξενήσουν τουλάχιστον τρεις αγώνες, με τις συγκεκριμένες εθνικές ομάδες να αγωνίζονται σε γνώριμη έδρα έχοντας έτσι ένα άτυπο πλεονέκτημα.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα, η φάση των ομίλων θα ξεκινήσει στις 11 Ιουνίου και θα ολοκληρωθεί στις 23 Ιουνίου, με την νοκ-αουτ φάση να ακολουθεί.

Επίσης τονίζουμε ότι ο πρώτος ημιτελικός θα διεξαχθεί την Τρίτη 6 Ιουλίου, ο δεύτερος ημιτελικός στις 7 Ιουλίου, με τον τελικό να είανι προγραμματισμένος την Κυριακή 11 Ιουλίου στο «Wmbley», και ώρα έναρξης τις 22:00.

Η UEFA έχει γνωστοποιήσει ότι οι θα υπάρχουν τρεις διαφορετικές ώρες έναρξης των αγώνων, πιο συγκεκριμένα στις 16:00, 19:00 και 22:00 ενώ τα τηλεοπτικά δικαιώματα στην Ελλάδα έχει πάρει ο ΑΝΤ1, με τις αναμετρήσεις να είναι διαθέσιμες και στο Μακεδονία TV.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της φάσης των ομίλων:

Παρασκευή 11 Ιουνίου

22:00 Τουρκία – Ιταλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Σάββατο 12 Ιουνίου

16:00 Ουαλία – Ελβετία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Δανία – Φινλανδία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Βέλγιο – Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Κυριακή 13 Ιουνίου

16:00 Αγγλία – Κροατία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

19:00 Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία – Ουκρανία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Δευτέρα 14 Ιουνίου

16:00 Σκωτία – Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

19:00 Πολωνία – Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

22:00 Ισπανία – Σουηδία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Τρίτη 15 Ιουνίου

19:00 Ουγγαρία – Πορτογαλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γαλλία – Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

Τετάρτη 16 Ιουνίου

16:00 Φινλανδία – Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

19:00 Τουρκία – Ουαλία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

22:00 Ιταλία – Ελβετία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Πέμπτη 17 Ιουνίου

16:00 Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Δανία – Βέλγιο | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία – Αυστρία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Παρασκευή 18 Ιουνίου

16:00 Σουηδία – Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

19:00 Κροατία – Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Αγγλία – Σκωτία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Σάββατο 19 Ιουνίου

16:00 Ουγγαρία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

19:00 Πορτογαλία – Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

22:00 Ισπανία – Πολωνία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Κυριακή 20 Ιουνίου

19:00 Ελβετία – Τουρκία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Ιταλία – Ουαλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Δευτέρα 21 Ιουνίου

19:00 Ουκρανία – Αυστρία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

22:00 Ρωσία – Δανία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Φινλανδία – Βέλγιο | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Τρίτη 22 Ιουνίου

22:00 Κροατία – Σκωτία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Τσεχία – Αγγλία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Τετάρτη 23 Ιουνίου

19:00 Σουηδία – Πολωνία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

19:00 Σλοβακία – Ισπανία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

22:00 Πορτογαλία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γερμανία – Ουγγαρία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)