A basketball with a dark background on a hardwood gym floor

Την πρώτη του εντός έδρας ήττα γνώρισε το Άργος Ορεστικό από τον ΓΣ Λάρισας την Κυριακή ( 1/11 ) στο κλειστό Άργους Ορεστικού με 79-69 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β’ Εθνικής.

Η ομάδα του Γιώργου Καραταγλίδη παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισαν καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδος με τραυματισμούς εμφανίστηκε ανταγωνιστική, πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το τρίτο φετινό ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα και να πάει με την ψυχολογία στα ύψη στο τοπικό ντέρμπι του νομού μας.

Οι Λαρισαίοι από την αρχή του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ και έχοντας σαφώς πιο γεμάτο ρόστερ διαχειρίστηκαν καλύτερα τον αγώνα και έφτασαν στο τέλος σχετικά εύκολα στη νίκη με 79-69.

Από την ομάδα του Άργους Ορεστικού ξεχώρισαν οι Μαυρίδης ( 19π ), Κόττας ( 13π) και Τράντας ( 12π).

 

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ-ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 69-79
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 33-40, 51-65, 69-79
Διαιτητές: Τζίμα, Τζιοπάνος Ν.
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Καραταγλίδης): Σαββίδης 3, Κίτσιου 2, Μιχαηλίδης 11 (2), Μαυρίδης 19, Τράντας 12 (2), Κόττας 13, Χατζόπουλος 9, Μπέλλος.
ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Πρίμορατς): Δερμιτζάκης 2, Τσιαμπαλής 16 (4), Παπαχρήστος 24 (3), Λαμπρόπουλος 4, Μπόγδανος 11 (1), Τσιαβές 5, Νταλός, Αγγελόπουλος 10, Βαβάτσικος 4, Χανέλι, Λεπενιώτης 3 (1).

 

Τα αποτελέσματα:

Πιερικός Αρχέλαος-Καστοριά  73-64
Αγρίνιο-Ιωνικός Ιωνίας  77-76 (παρ.)
ΕΑΚ Θεσσαλονίκης-Πολύγυρος  68-72
ΑΕΛ-Ανατόλια  75-58
Ερμής Λαγκαδά-Ευκαρπία  66-40
Τιτάνες Παλαμά-Στρατώνι  74-82
Άργος Ορεστικό-ΓΣΛ 1928  69-79

 

Η βαθμολογία

Ομάδα Βαθ Νικ Ηττ Επιθ Αμυν
1. Αίολος Αστακού 8 4 0 329 231
2. ΑΕΛ 8 4 0 279 237
3. Ευκαρπία (1-0) 8 3 2 324 338
4. Ανατόλια (0-1) 8 3 2 354 340
5. ΓΣ Λάρισας 8 3 2 362 339
6. Ερμής Λαγκαδά 7 3 1 244 213
7. Αγρίνιο 7 3 1 258 274
8. Αργος Ορεστικό (2-0) 7 2 3 338 375
9. Στρατώνι (1-1) 7 2 3 320 336
10. Πιερικός Αρχέλαος (0-2) 7 2 3 343 347
11. Πολύγυρος 7 2 3 335 342
12. Ιωνικός Ιωνίας 6 1 4 326 359
13. Τιτάνες Παλαμά 6 1 4 359 395
14. Καστοριά 6 1 4 283 321
15. Ε.Α.Κ. Θεσσαλονίκης 5 1 3 258 265

 

Η επόμενη αγωνιστική (6η, 8/11)

Ιωνικός Ιωνίας-Αίολος Αστακού
Πολύγυρος-Αγρίνιο
Ανατόλια-ΕΑΚ Θεσσαλονίκης
Ευκαρπία-ΑΕΛ
Ερμής Λαγκαδά-Τιτάνες Παλαμά
Καστοριά-Άργος Ορεστικό
ΓΣΛ 1928-Στρατώνι

Απάντηση

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.