Με μοναδικό ‘’ διπλό ‘’ την νίκη της Καστοριάς επί του ΠΑΟΚ Κωσταραζίου με 0-2 η οποία ήταν και η πρώτη της για τη φετινή σεζόν, ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική στην Α’ Κατηγορία της ΕΠΣ Καστοριάς η οποία πραγματοποιήθηκε το Σάββατο ( 21/11 ).

‘’ Μίλησαν ‘’ οι έδρες στην 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας με τους γηπεδούχους εύκολα ή δύσκολα να επικρατούν των φιλοξενούμενων.

Στην κορυφή συνεχίζει μόνος ο Κάστορας μετά και τη νέα του νίκη αυτή τη φορά με ‘’ θύμα ‘’ του την πολύ καλή Δόξα Αμπελοκήπων που για ένα ημίχρονο έβαλε δύσκολα στους ‘’ βυσσινί ‘’ που στην επανάληψη βρήκαν το κλειδί να ξεκλειδώσουν την άμυνα των ‘’ μαυραετών ‘’ και να πάρουν το τρίποντο με 3-0.

Στη Μεσοποταμία τα χρειάστηκε η τοπική ομάδα της Αστραπής που λίγο έλειψε να έχει την δεύτερη απώλεια στο πρωτάθλημα και πρώτη εντός έδρας από τα πιτσιρίκια του Κρόνου που μέχρι το 89’ λεπτό ( 0-1 ) κρατούσαν μια σπουδαία νίκη στα χέρια τους την οποία μέσα σε 4 λεπτά είδαν να ξεγλιστράει με τη γηπεδούχο Αστραπή να κάνει την ανατροπή και να παίρνει την νίκη με 2-1, μένοντας στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ντέρμπι εκτός από όλη την Ευρώπη το Σάββατο ( 21/11 ) είχαμε και στον Νομό μας και μάλιστα ένα ντέρμπι από τα παλιά , γειτονικό, ανάμεσα στον Ηρακλή Πολυκάρπης και τον Γράμμο Μαυροχωρίου το οποίο ήταν άγευστο, χωρίς καλό ποδόσφαιρο με τον Ηρακλή να επικρατεί τελικώς με το φτωχό πλην πολύτιμο 1-0 συνεχίζοντας σταθερός στο κυνήγι του πρωτοπόρου Κάστορα.

Νικηφόρα συνέχισε ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας ο οποίος με το καλημέρα προηγήθηκε του Νταηλάκη με 1-0 βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για την σχετικά εύκολη επικράτησή του με 3-0, παραμένοντας μόνος 4ος στη βαθμολογία.

Στην έδρα του δεν χάνει ο Παναργειακός και το απέδειξε και το Σάββατο κόντρα στον μαχητικό ΠΑΣ Λεύκης που κατάφερε να τον ‘’ λυγίσει ‘’ κερδίζοντας με 1-0.

Στις καλές εμφανίσεις η οποία συνδυάστηκε και με εύκολη νίκη επέστρεψε η Δόξα Κορησού η οποία επικράτησε της ΑΕ Γραμμοχωρίων με 4-1 παίρνοντας βαθμολογική ανάσα.

Τέλος, την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Καστοριά στο ντέρμπι των ουραγών κόντρα στον ΠΑΟΚ Κωσταραζίου με 0-2 μια νίκη που όλοι στο στρατόπεδο των ‘’ γουναράδων ‘’ πιστεύουν θα τους δώσει την ψυχολογία και την ώθηση για την πολύ δύσκολη συνέχεια που τους περιμένει στο πρωτάθλημα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής στην οποία σημειώθηκαν μόλις 18 τέρματα:

Β’ Κατηγορία: Διπλό και 2η θέση για τον Εθνικό Βασιλειάδας

Εντυπωσιακά πέρασε από την Μεσοποταμία ο Εθνικός Βασιλειάδας επικρατώντας της τοπικής ομάδας Ελπίδες Μεσοποταμίας με 1-3 πιάνοντας παράλληλα στη δεύτερη θέση τις Ελπίδες.

Το σκορ της ημέρας σημείωσε ο ΠΑΟ Καλοχωρίου στα Κορέστεια υποχρεώνοντας ταυτόχρονα τον τοπικό ΠΑΣ στην πρώτη του εντός έδρας ήττα με το εμφατικό σκορ 0-5.

Ωστόσο, την κούρσα του πρωταθλήματος εξακολουθεί να οδηγεί η Ομόνοια Βογατσικού που πήρε ακούραστα το τρίποντο επί των Λακκωμάτων που έχουν αποσυρθεί από το πρωτάθλημα (α.α. 3-0), ενώ την δεύτερη νίκη εντός έδρας πέτυχε ο ‘’Κεραυνός’’ Χιλιοδένδρου επικρατώντας στο ντέρμπι της Πενταβρύσου με σκορ 5-2.