Μεγάλη νίκη επί της δεύτερης του Βορείου ομίλου ΑΕΛ με σκορ 73-59 πέτυχε στο κατάμεστο Κλειστό Γυμναστήριο Καστοριάς ‘’ Δημήτρης Διαμαντίδης ‘’ ο ΑΣ Καστοριάς την Κυριακή ( 31/1 ) , πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση επιστρέφοντας στις νίκες με τον καλύτερο τρόπο μετά την ήττα – παρένθεση από τον Ερμή Λαγκαδά.
Με τον εξαιρετικό Αντωνιάδη σε μεγάλη μέρα και τους Ντάλλη και τασιούδη να ακολουθούν από κοντά, οι παίκτες του Γιώργου Σούλιου έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, αναγκάζοντας την ομάδα της Λάρισας σε αρκετά λάθη, ενώ παράλληλα ήταν προσεκτικοί στις επιθετικές τους επιλογές, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι με ένα επιθετικό ‘’ κρεσέντο ‘’ στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου και επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα στην ΑΕΛ να τους αμφισβητήσει.

Οι ψυχωμένοι παίκτες του Γιώργου Σούλιου, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση που επικρατούσε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (30-36) και από την τρίτη περίοδο άρχισαν να ανεβάζουν στροφές, με το 52-48 στο τέλος του δεκαλέπτου να αποδεικνύεται μη εύκολα αναστρέψιμο από τους φιλοξενούμενους. Κι αυτό, γιατί ένα επιθετικό τους «κρεσέντο» στην τελευταία περίοδο, θα τους χάριζε μία σπουδαία νίκη.
Με τη νίκη αυτή, ο ΑΣ Καστοριάς ανέβηκε στην 8η θέση με 23 βαθμούς όσους έχει και ο 4ος Ερμής Λαγκαδά σε ένα όπως εξελίσσεται αμφίρροπο πρωτάθλημα.

Επόμενη αποστολή για τον ΑΣ Καστοριάς την ερχόμενη Κυριακή 7 Φεβρουαρίου στην Θεσσαλονίκη κόντρα στην ΕΑΚ Θεσσαλονίκης με τους Καστοριανούς να θέλουν τη νίκη για να σκαρφαλώσουν στον βαθμολογικό πίνακα και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα να νοιώθουν ακόμη πιο άνετοι.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ-ΑΕΛ 73-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-20, 30-36, 52-48, 73-59
Διαιτητές: Δεληγιαννίδης-Τζίμα
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Αντωνιάδης 16, Λέκκος, Ματενίδης 6, Γυμνόπουλος 3, Τερσενίδης, Δίτσιος, Ντάλλης 14 (1), Τασιούδης 12, Τεπετίδης 5 (1), Τσότσος 8, Βοϊβατόπουλος 9.
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 4, Αθανασόπουλος 2, Σαριμπαλίδης 9 (3), Τζήμας, Τσούτσος 14 (2), Κουτίνας, Κονδυλόπουλος, Παπανικολάου 9 (2), Μαλτέσιος 5, Πολίτης 7 (1), Παπακώστας 9, Φιλιππόπουλος.

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

You May Also Like

Ο Τυχερός Αριθμός για το αυτοκίνητο της λαχειοφόρου αγοράς της ΕΠΣ Καστοριάς

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΤΜΗΜΑΤΩΝ Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ-Άροσις ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ 8 & 9 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2023

Πρώτο διπλό για το Aργος Ορεστικό με όπλο την άμυνα

Έχουν μπει σ’ έναν δρόμο οι παίκτες του Άργους Ορεστικού κι αυτό…

ΕΠΣ Καστοριάς: Ποινές αγώνων 09-10/12/2017

Επιστροφή Μπαϊρακτάρη στην Καστοριά

Ο Στέργιος Μπαϊρακτάρης αποτελεί το νέο απόκτημα της Καστοριάς. Ο  ποδοσφαιριστής που…

Ενημέρωση από την ΕΠΣ Καστοριάς για το σεμινάριο Προεπιλογής Διαιτητών-Βοηθών Διαιτητών-Παρατηρητών-Εκπαιδευτών περιόδου 2017-2018

Γνωστοποιήθηκε από  την Κ.Ε.Δ. /Ε.Π.Ο. η διαδικασία που αφορά το Σεμινάριο Προεπιλογής…

Αποτελέσματα αγώνων των τμημάτων του Α.Σ Καστοριάς 19 Σεπτεμβρίου 2018

Ε.Π.Σ. Καστοριάς: Εκτός έδρας νίκες για τους πρωτοπόρους – Η αγωνία στο ‘’ κόκκινο ‘’

Με εκτός έδρας νίκες προχώρησαν οι πρωτοπόροι του βαθμολογικού πίνακα της Α’…