Μπορεί να έκανε τα εύκολα… δύσκολα, αλλά η ουσία μετράει. Ο Α.Σ. Καστοριάς  επικράτησε εντός έδρας του Στρατωνίου με 82-77  το Σάββατο ( 12/3 ) το απόγευμα στο Κλειστό Γυμναστήριο Καστοριάς  ‘’ Δημήτρης Διαμαντίδης ‘’ και εκμεταλλευόμενος το δώρο της ΑΕΛ έπιασε στην τετράδα τον Ερμή Λαγκαδά.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Ματενίδης  πέτυχε 20 πόντους στο παιχνίδι. Πολύ καλή παρουσία από πλευράς γηπεδούχων είχαν και οι Αντωνιάδης με 15 πόντους και Τσότσος με 13 πόντους.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Το στατιστικό που ξεχώρισε στη Σαββατιάτικη αναμέτρηση ανάμεσα στην Καστοριά και το Στρατώνι ήταν τα 11 εύστοχα τρίποντα που σημείωσαν οι παίκτες του Γιώργου Σούλιου κάτι που συνέβη για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν.

Που κρίθηκε

Οι παίκτες του Γιώργου Σούλιου, ήταν εκείνοι που είχαν τα ψυχικά αποθέματα, για να κερδίσουν σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά τη «σφαλιάρα» της περασμένης Κυριακής από το Άργος Ορεστικό και όντες διπλά κερδισμένοι.

Στα αξιοσημείωτα για την Καστοριά που από τα μέσα του τρίτου δεκάλεπτου ανέβασε στροφές και πήρε το ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ, ήταν τα 11 τρίποντα, κάτι που πέτυχε για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

Αίολος… 20Χ20!

Συνεχίζει το απίθανο σερί του ο Αίολος Αστακού, ο οποίος έκανε άλλη μια επίδειξη ισχύος στην Χαλκιδική, «διαλύοντας» με 83-58 τον Πολύγυρο. Οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού, είχαν εξαρχής τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, αν και οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν αξιόμαχοι για ένα ημίχρονο (34-43). Στο δεύτερο μέρος, όμως, δε στάθηκαν ικανοί να ακολουθήσουν στο ρυθμό των αντιπάλων τους, με την άμυνα της ομάδας του Αιόλου να τους αναγκάζει μόλις στους 24 πόντους στην επανάληψη, σε άλλο ένα ολοκληρωμένο της παιχνίδι για την φετινή σεζόν, όσον αφορά την απόδοσή της στις δύο πλευρές του παρκέ. Μάλιστα, με την επιτυχία αυτήν, κατάφεραν να σημειώσουν ακόμη ένα ρεκόρ, καθώς ξεπέρασαν τις 19 συνεχόμενες της περσινής σεζόν, από τον Προμηθέα Πατρών.

«Διπλό» ανόδου πήρε στο Λαγκαδά η ΑΕΛ, κερδίζοντας με 53-46 τον Ερμή. Σε ένα ματς που δε διεκδικεί «δάφνες ποιότητας», επικράτησε περισσότερο η διάθεση των παικτών του Αβραάμ Παπαδόπουλου να κάνουν ένα σπουδαίο «βήμα» για να αποκτήσουν ένα πολύ ισχυρό προβάδισμα για τη δεύτερη θέση, την οποία μπορούσαν να απειλήσουν με νίκη τους οι γηπεδούχοι. Καθοριστικής σημασίας ήταν η τελευταία περίοδος, όπου αφενός η τρομερή άμυνα των Θεσσαλών που περιόρισε στους μόλις πέντε πόντους την ομάδα του Βασίλη Αγγέλη, αφετέρου η φοβερή ημέρα του Μαλτέτσιου, έκριναν το τελικό αποτέλεσμα.

Ο ΓΣΛ, με αυτόν τον τρόπο, δεν χάρηκε όσο ίσως θα ήθελε, το θρίαμβό του με 97-61 των Τιτάνων Παλαμά. Σε ένα ματς, που δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης, το συγκρότημα του Γιώργου Ζαφειρούδη πήρε από πολύ νωρίς τα ηνία του αγώνα και προέβησαν σε ένα φοβερό «σόου» μπροστά στο κοινό τους, περνώντας ίσως το πιο εύκολο απόγευμά τους στην φετινή αγωνιστική περίοδο.

Επιβλητικό ήταν το Ανατόλια απέναντι στο Αγρίνιο, «σκορπίζοντάς» το με 81-55. Μετά από το πρώτο μέρος δε, όπου το σκορ βρισκόταν στο 43-35, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε «περίπατο», με την τρίτη περίοδο να αποτελεί το πιο καθοριστικό σημείο του αγώνα, όπου πέτυχε επιμέρους σκορ 22-7. Στο τέλος, κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά στα επίπεδα των 20 πόντων και να αποκτήσει πλεονέκτημα, σε ενδεχόμενη μελλοντική ισοβαθμία με το σύνολο του Χρήστου Μυριούνη.

«Φιλί ζωής» πήρε η Ευκαρπία, η οποία επανήλθε από τη «δαντική κόλαση» του -16, για να «αποτελειώσει» ουσιαστικά όσες ελπίδες είχαν απομείνει στον Αργοναύτη, με το τελικό 64-61. Η διαφορά που βρέθηκε στα πρόθυρα των 20 πόντων στο ημίχρονο (25-41), έδειχνε πως η ομάδα της Καλαμαριάς ήταν έτοιμη για ένα «διπλό» που θα τη διατηρούσε ζωντανή στη «μάχη» της παραμονής, αλλά οι παίκτες του Παναγιώτη Αμοιρίδη είχαν διαφορετική άποψη. Χάρη στην επική τους άμυνα, η οποία περιόρισε συνολικά μόλις στους 20 πόντους τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο μέρος, μπόρεσαν να κάνουν την ολική επαναφορά και να περάσουν μπροστά στο τέλος με 64-61, σκορ που θα ήταν και το τελικό.

Μεγάλο «διπλό» στην Ιωνία πήρε, με 83-79 στην παράταση, ο Πιερικός Αρχέλαος. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, είχαν τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του και έφτασαν στο σημείο να βρεθούν μπροστά με διαφορά επτά πόντων, στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-57). Μια αντεπίθεση, ωστόσο, του Ιωνικού κόντεψε να τους «σοκάρει», με το ματς να πηγαίνει στο έξτρα πεντάλεπτο (67-67). Σε μια «χορταστική» παράταση, η ομάδα της Κατερίνης ευνοήθηκε από το ρυθμό και κατάφερε να σημειώσει 16 πόντους σε ένα πεντάλεπτο, με αυτό το επιθετικό «κρεσέντο» να της δίνει το «ροζ φύλλο».

Το φύλλο αγώνα:

ΚΑΣΤΟΡΙΑ-ΣΤΡΑΤΩΝΙ 82-77
Δεκάλεπτα: 18-21, 39-41, 60-59, 82-77
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Τσιρτσιμάλης
Καστοριά (Σούλιος): Αντωνιάδης 15 (3), Κρανιάς, Ματενίδης 20 (2), Γυμνόπουλος 10 (3), Τερσενίδης 4, Ζυγούρας 6 (2), Τασιούδης, Ντάλλης 5 (1), Τεπετίδης, Τσαούσης, Τσότσος 13, Βοϊβατόπουλος 9.
Στρατώνι (Νικολαΐδης): Κωλοκοτρώνης 2, Αμπατζάς 5 (1), Τζιουβάρας 2, Δεληγιάννης 8, Γεωργάκης 15 (1), Αρνίδης 12 (1), Φλιάτης Ι. 2, Φλιάτης Γ. 9 (1), Χαντζίδης 6, Δασκαλόπουλος 16 (1).

Τα αποτελέσματα:

Ιωνικός Ιωνίας – Πιερικός Αρχέλαος 79-83 (67-67 κ.α.)

(*) Έχουν πραγματοποιήσει το ρεπό τους
(**) Εκκρεμεί ο αγώνας μεταξύ Αγρινίου-Στρατωνίου (16/3)

Για την νέα αθλητική περίοδο 2023-24

Κούγιας: «Είμαι εδώ για να καθαρίσω το ελληνικό ποδόσφαιρο»

Θα ενημερώσει πολιτικούς ηγέτες σχετικά με το σκάνδαλο και τις εγκληματικές ενέργειες στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Πινγκ-Πονγκ: Καλές εμφανίσεις για τους νεαρούς αθλητές του Κένταυρου Καστοριάς στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Βέροιας

Πινγκ-Πονγκ: Καλές εμφανίσεις για τους νεαρούς αθλητές του Κένταυρου Καστοριάς στο Πανελλήνιο…

Ο αρχηγός των “γουναράδων” Νίκος Καραγιάννης αποκλειστικά στους “Ορίζοντες” (Video + Ρεπορτάζ)

Συνέντευξη στη δημοσιογράφο Χρύσα Κοσμίδου παραχώρησε ο προπονητής του Α.Σ. Καστοριάς Νίκος…

Photostory από το πολύ μεγάλο παιχνίδι απέναντι στην Καστοριά και την νίκη με 66-64!

Τον αγώνα παρακολούθησε και ο Δημήτρης Διαμαντίδης!

Β’ Εθνική Βορράς: Άξια Πρωταθλήτρια η Καστοριά

Η ομάδα της Καστοριάς πλέον πανάξια στην Α2 μετά από μια πετυχημένη…

Τέταρτη θέση για τα κορίτσια του ΝΟΚ στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων στη Γερμανία