Την έκπληξη της αγωνιστικής πραγματοποίησε ο Αμύντας που επιβλήθηκε του πρωτοπόρου Ιωνικού. Επιστροφή στις νίκες για τον Ιπποκράτη και το Διαγόρα Δρυοπιδέων, την ώρα που η Καρδίτσα πήρε τη νίκη επί της Καστοριάς και έβαλε φωτιά στη μάχη των playoffs. Πήρε το ντέρμπι ο Ηρακλής και έχει το πλεονέκτημα πλέον για να βρεθεί μετά από χρόνια ξανά στα σαλόνια της Basket League

Δεν σταματά να προκαλεί εκπλήξεις και να κερδίζει τις εντυπώσεις η φετινή Α2, με τον Αμύντα να παίρνει το αποτέλεσμα της αγωνιστικής, επικρατώντας του Ιωνικού Νικαίας και από εκεί που φαινόταν ότι θα έχανε οριστικά το τρένο των playoffs, πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Ντέρμπι για καρδιακούς διεξήχθη στο Ιβανώφειο με τον Ηρακλή να επικρατεί του Ερμή Αγιάς και να παίρνει… εκδίκηση για τον αγώνα του α’ γύρου και συνάμα έχει το πλεονέκτημα έδρας σε περίπτωση που συναντηθούν οι δύο ομάδες στα playoffs. Επιστροφή στις νίκες για Ιπποκράτη και Διαγόρα Δρυοπιδέων κόντρα σε Κόροιβο και Καβάλα αντίστοιχα. Δυσκολεύτηκε κόντρα στον πεσμένο Εθνικό ο Χαρίλαος Τρικούπης όμως έκανε το αυτονόητο. Σημαντική νίκη για το Μαρούσι επί του Απόλλωνα Πατρών.

Τα «δικά» του παιδιά του έδωσαν τη νίκη

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ιπποκράτη, ο οποίος βρέθηκε μπροστά ακόμα και με 9 πόντους διαφορά (11-2), χάρη κυρίως στις επιθετικές εμπνεύσεις των Μαστόρου και Ασημακόπουλου. Παρόλα αυτά ο Κόροιβος βρήκε το δρόμο προς το καλάθι, κυρίως με pick n roll από τον Λεϊμάνις με τον Τσιάκο ή τον Χείλαρη, με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά στο καλάθι στο τέλος του δεκαλέπτου. Η συνέχεια δεν άλλαξε δεν δραματικά, με τον Ιπποκράτη να παίρνει ξανά ελαφρύ προβάδισμα με 27-19, όμως ο Κόροιβος βρήκε τη λύση με τον αγαπημένο τρόπο του Σπύρου Σαμόλη, το τρίποντο και χάρη σε δύο σερί σουτ του Λεϊμάνις, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 27-27, με την ομάδα της Ηλείας να εκμεταλλεύεται τα ατομικά λάθη των γηπεδούχων. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν και μπροστά στο σκορ με 30-29 λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, με τον Σκούφη να δίνει τη λύση από τα 6,75 και το α’ μέρος να κλείνει στο 32-32. Η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε ούτε στο β’ ημίχρονο με τον Ιπποκράτη να υπερέχει μεν στα σημεία, ο Κόροιβος όμως πάλευε το παιχνίδι στα ίσα και παρά το ξέσπασμα των παικτών του Παπαδόπουλου που προηγήθηκαν με 49-42, οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 51-48. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα ο Ιπποκράτης κατάφερε να επιβάλλει πλήρως το ρυθμό του και μέσω των… γηγενών, Σκούφη και Μαστόρου, κατάφερε να φτάσει για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, φτάνοντας στο τέλος στη μεγάλη νίκη. Μια νίκη που αποτέλεσε και το καλύτερο δώρο για τον Κώστα Παπαδόπουλο που έχει σήμερα τα γενέθλια του. Σταθερά καλός για ένα ακόμα παιχνίδι ο αρχηγός, Αντώνης Ασημακόπουλος με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Απόστολος Ναούμης με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Έκανε το μπαμ ο Αμύντας και ελπίζει

Μία πολύ σπουδαία νίκη που του δίνει ελπίδες εισόδου στα playoffs πέτυχε ο Αμύντας, ο οποίος επικράτησε του Ιωνικού Νικαίας με 82-79 και ισοβαθμεί πλέον μαζί Καστοριά, Καρδίτσα και Ιπποκράτη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν εξ αρχής καλύτερα στον αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με +6 (20-14), έχοντας κινητικότητα στην επίθεση και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Ιωνικού από τα 6,75. Ανάλογη ήταν η συνέχεια και στο β’ δεκάλεπτο με τους παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ και με ένα σερί 12-2 έφτασαν τη διαφορά στο +14 (36-22), δημιουργώντας συνθήκες για μια σπουδαία νίκη. Οι γηπεδούχοι ανέβαζαν συνεχώς στροφές, την ώρα που οι παίκτες του Νίκου Βετούλα έδειχναν ανήμποροι να ανταποκριθούν στις συνθήκες του αγώνα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 49-39. Στο β’ ημίχρονο οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας βρήκαν επιτέλους ένα μέρος των πατημάτων τους και με κύριο όπλο την άμυνα τους, όπου κράτησαν τον Αμύντα στους 13 πόντους, κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ. Το φινάλε ήταν δραματικό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι και τον Κουκουνιά να κάνει το 79-77. Ο Μαυροκεφαλίδης λίγο πριν το φινάλε μείωσε σε 81-79, όμως δεν ήταν αρκετό, με το άστοχο τρίποντο του Καράμπουλα στην εκπνοή να δίνει τη νίκη στους γηπεδούχους. Ο Αλέξανδρος Ζαβός ευτύχησε να έχει 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, την ώρα μάλιστα που ήταν απών λόγω τραυματισμού ο Ζούπας.

Αγγίζει την άνοδο ο Ηρακλής

Το πλέον κομβικό βήμα για την επιστροφή του στα σαλόνια της Basket League έκανε ο Ηρακλής, ο οποίος επικράτησε του Ερμή Αγιάς με 96-87 και έχει το πλεονέκτημα έδρας σε περίπτωση που βρεθούν οι δύο ομάδες στη διαδικασία των playoffs. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με τον Ερμή να αποκτά προβάδισμα στο τέλος του α’ δεκαλέπτου και μάλιστα το καλάθι του Κόμματου έστειλε τη διαφορά στο +7 (16-23), με το «γηραιό» να μαζεύει τη διαφορά. Η άμυνα από πλευράς Ηρακλή ήταν το σημείο κλειδί του β’ δεκαλέπτου με τους γηπεδούχους να μαζεύουν τη διαφορά, αν και ο Ερμής είχε ξεκινήσει ιδανικά με το καλάθι και φάουλ του Σπυρόπουλου. Το 22-29 μετατράπηκε σε 31-32 δια χειρός Ρουτκάουσκας, με τον Ηρακλή να περνά και μπροστά στο σκορ χάρη στον Στεν Σοκ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 45-43. Ο Ηρακλής έλεγχε πλέον το ρυθμό του αγώνα στο β’ ημίχρονο και προσπαθούσε πλέον να χτίσει διαφορά ασφαλείας για να κλειδώσει τη νίκη, όμως οι παίκτες του Γιάννη Λίβανου είχαν αντίθετη άποψη. Η τεχνική ποινή, με την οποία τιμωρήθηκε ο Κόμματος έδωσε τη δυνατότητα στον Ηρακλή να φτάσει τη διαφορά στο +8 (70-62), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 72-64. Στο φινάλε ο Ερμής προσπαθούσε να μπει στο παιχνίδι και να μαζέψει τη διαφορά και εν πολλοίς το πέτυχε, μειώνοντας σε 81-80 χάρη στο τρίποντο του Τσιλούλη, όμως δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω στη συνέχεια, με τον Ηρακλή να παίρνει στο φινάλε τη νίκη.

Σοβαρεύτηκε στο φινάλε και νίκησε

Με την ήττα που θα τον έβαζε σε πιο χαμηλές θέσεις φλέρταρε ο Χαρίλαος Τρικούπης, ο οποίος φιλοξενήθηκε από τον ήδη πεσμένο Εθνικό, όμως στο τέλος πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 100-79. Ο Εθνικός ήταν αυτός που κέρδισε τις εντυπώσεις για σχεδόν 30′ λεπτά, όταν και βρέθηκε να προηγείται στο σκορ και να φαίνεται ότι μπορεί να πάρει τη δεύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Τρικούπης από την πλευρά του ήταν κακός στο μακρινό σουτ (23,5% στο τρίποντο) με αποτέλεσμα να έχει δώσει δικαίωμα στους Πειραιώτες, οι οποίοι βρέθηκαν μπροστά ακόμα και με +8 (58-50) στα μέσα της γ’ περιόδου. Τότε οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και με ένα σερί 10-20 κατάφεραν να αναστρέψουν το σκορ και να γίνουν αυτόματα το φαβορί. Το φινάλε είχε την υπογραφή των παικτών του Χαριλάου Τρικούπη, οι οποίοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με το επιμέρους 30-11 κατάφεραν να φτάσουν τους 100 πόντους και να δημιουργήσουν διαφορά ασφαλείας, έχοντας σταθερά βάσιμες ελπίδες για ένα εισιτήριο για τα playoffs. Κορυφαίος για τους παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου ο Στεφάν Τζόρτζεβιτς, με τον έμπειρο σέντερ να πετυχαίνει double double με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, την ώρα που ο Μίχαλος σταμάτησε στους 31 πόντους από την πλευρά του Εθνικού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής.

Ιπποκράτης – Κόροιβος 76-65
Ψυχικό – Ευρώπη Πευκοχωρίου 78-68
Καρδίτσα – Καστοριά 71-61
Μαρούσι – Απόλλων Π. 79-76
Ηρακλής – Ερμής Αγιάς 96-87
Εθνικός – Χαρίλαος Τρικούπης 79-100
Αμύντας – Ιωνικός Ν. 82-79
Διαγόρας Δρ. – Καβάλα 100-60