Δύο νίκες, μία ήττα και μία έκπληξη για τις ομάδες του βόλεϊ Καστοριάς

Δύο νικηφόρα παιχνίδια και μια ήττα είχε το Σαββατοκύριακο για την Ακαδημία Πετοσφαίρισης Καστοριάς. Το Σάββατο οι Κορασίδες αντιμετώπισαν στο Κλειστό τον πολύ δυνατό ΓΣ Γρεβενών στον προτελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος.Η νίκη για τα κορίτσια του Βαγγέλη Φωτόπουλου ήταν μονόδρομος, καθώς οι 3 βαθμοί της θα κρατούσαν ζωντανό το όνειρο της πρόκρισης στα φάιναλ φορ.

Η κρισιμότητα του αγώνα πρόσθεσε άγχος στην ομάδα μας στα πρώτα 2 σετ, με αποτέλεσμα οι αθλήτριες των Γρεβενών να προηγούνται συνεχώς. Στο 2ο σετ μάλιστα φτάσαμε να χάνουμε 22-16. Οι αθλήτριες της Καστοριάς, όμως, βρήκαν το ψυχικό σθένος και με ένα ντεμαράζ νικηφόρων πόντων ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και πήραν τα πρώτα 2 σετ με 26-24. Στο  3ο σετ η ομάδα απελευθερώθηκε κι επικράτησε πιο εύκολα με 25-20. Η βραδιά έκλεισε με την έκπληξη που επιφύλαξαν οι αθλήτριες στην πασαδόρο της ομάδας Μαρίνα Χαλιβίδου που είχε τα γενέθλιά της.

Την Κυριακή οι Παγκορασίδες μας ταξίδεψαν στην Κοζάνη για να αγωνιστούν με τον ΓΣ στο 1ο παιχνίδι του 2ου γύρου του πρωταθλήματος. Μετά από έναν αγώνα γκραν γκινιόλ, τα νεαρά κορίτσια της Παναγιώτας Φίλιου κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-2 , δίνοντας δείγματα εξαιρετικού βόλεϊ σε όλους τους τομείς. Η ομάδα αποκτώντας εμπειρία βρίσκει τα πατήματά της και βελτιώνεται συνεχώς.

Τα κορίτσια της Β’ Εθνικής φιλοξένησαν την ομάδα του ΓΑΣ Αλεξανδρείας και στάθηκαν με αξιοπρέπεια κόντρα σε μια σαφώς πιο έμπειρη ομάδα . Εκτός από το 2ο σετ οι  αθλήτριες πάλεψαν στα ίσια τον αγώνα, που τελείωσε με 3-1 υπέρ του ΓΑΣ.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ16: ΓΣ Κοζάνης – ΑΠ Καστοριάς   2-3      20-25   25-14   18-25   25-17   13-15

ΑΠ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ ( Φίλιου Παναγιώτα) Μασιακού Ευ., Δημητριάδου Ρ., Βλιώρα Χ, Βαφειάδη Στ., Σαχινίδου Φρ., Κρανιά Α,  Μπαρτζώκα Ζ., Παναγιωτίδου Ε., Πετρίδου Χρ.,  Γεωργοπούλου Χ. (libero), Νικολαΐδου Κ. (libero).

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ18:   ΑΠ Καστοριάς – ΓΣ Γρεβενών   3-0      26-24      26-24      25-20

Καστοριά (Βαγγέλης Φωτόπουλος) Καταραχιά Ε,  Χαλιβίδου Μ,  Φωτοπούλου Π.,  Μακρίδου Χ,  Τζήμα Β,   Νόλη Κ, Κοκκαλένιου Ει.,  Μασιακού Ε.,  Δημητριάδου Ρ., Γεωργοπούλου Χ., Παναγιωτίδου Ευ.,  Κοκκαλένιου Ευ., (libero), Παναγιωτίδου Θ. (libero)

Διαιτησία: Σταθόπουλος Κώστας

Γραμματεία: Στεργιοπούλου Αδριάνα

Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΑΠ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ- ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ  1-3  (23-25)   (11-25)  (25-20)  (18-25)

ΑΠ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Βαγγέλης Φωτόπουλος) Φωτοπούλου Μ., Καταραχιά Ε,  Χαλιβίδου Μ,  Μακρίδου Χ,  Κοκκαλένιου Ει, Κοκκαλένιου Ευ., Φωτοπούλου Π,  Νόλη Κ,  Παναγιωτίδου Θ. (libero).

Περισσότερa στο fouit.gr

You May Also Like

Το πρόγραμμα της Super League 2015-16

Η Super League δεν είναι μόνο τα ντέρμπι. Είναι και τόσα άλλα ματς…

5ο πρωτάθλημα Παλαιμάχων Δυτικής Μακεδονίας: Στη σέντρα την Δευτέρα οι Παλαίμαχοι

Οι  Παλαίμαχοι  Δυτικής  Μακεδονίας διοργανώνουν  το  5ο  Πρωτάθλημα Παλαιμάχων Ποδοσφαιριστών περιόδου 2016-2017.

Ε.Π.Σ. Καστοριάς: Προμήθεια Κάρτας Υγείας Αθλητή και Ενημέρωση

ΕΠΣ: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ, ΠΑΙΔΩΝ, ΠΡΟ-ΠΑΙΔΩΝ

ΕΠΣ: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ 17ης αγώνων Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Ο κοσμογυρισμένος μπασκετμπολίστας Τέρρυ Τζακόπουλος στους “Ορίζοντες” (video)

Συνέντευξη στη Χρύσα Κοσμίδου

Εννιά αθλητές του «Ο ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ» στο Κύπελλο Πανελλήνιας Συμμετοχής

Πρόκειται να πραγματοποιηθεί στο προσεχές Σαββατοκύριακο

Πραγματοποιήθηκε ο φιλικός αγώνας αγοριών της Μικτής Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. και του Α.Σ. Καστοριάς