Θρίαμβος για τα Καστοριανά  κουπιά στο Βαλκανικό  πρωτάθλημα κωπηλασίας της Καστοριάς που διεξήχθη το διήμερο 10 -11 Σεπτεμβρίου στη λίμνη Ορεστιάδα.

Την πρώτη ημέρα των αγώνων  ο Χρήστος Στεργιάκας  του Ναυτικού Ομίλου Μαυροχωρίου  με παρτενέρ τον Νίκο Δεμελή από τον Βόλο χάρισε στην Ελλάδα το χρυσό μετάλλιο στο διπλό σκιφ. Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και η επίσης Καστοριανή, που αναγκάστηκε να μετακομίσει για λόγους που ποτέ δεν μαθεύτηκαν στην Κοζάνη για να προπονείται με τα χρώματα του Ναυτικού Ομίλου Κοζάνης, Αθανασία Νίκα  στο τετραπλό σκιφ νεανίδων.

Οι διακρίσεις για τους Καστοριανούς κωπηλάτες συνεχίστηκαν κατά την πρώτη ημέρα του Βαλκανικού πρωταθλήματος με τον Ηλία Κοκκινίδη να κατακτάει το χάλκινο μετάλλιο στο διπλό σκιφ παίδων.

Με κεκτημένη ταχύτητα και ψυχολογία συνέχισαν δυναμικά και την δεύτερη ημέρα των αγώνων οι Καστοριανοί κωπηλάτες κατακτώντας ένα χρυσό και δύο ασημένια μετάλλια. Πιο συγκεκριμένα Χρυσός αναδείχθηκε ο Χρήστος Στεργιάκας στο τετραπλό σκιφ εφήβων , Ασημένιος ο Ηλίας Κοκκινίδης στο τετραπλό σκιφ παίδων και  Ασημένια η Αθανασία Νίκα στην οκτάκωπο νεανίδων.

Στεργιάκας και Κοκκινίδης είναι αθλητές του Ναυτικού Ομίλου Μαυροχωρίου, ενώ η Αθανασία Νίκα είναι αθλήτρια του Ναυτικού Ομίλου Κοζάνης.

 

Αναλυτικά οι δύο μέρες του Βαλκανικού πρωταθλήματος της κωπηλασίας:

Με την συγκομιδή 11 μεταλλίων εκ των οποίων 4 χρυσά 4 ασημένια και 3 χάλκινα ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα του Βαλκανικού πρωταθλήματος κωπηλασίας που αφορά στις κατηγορίες Εφήβων-Νεανίδων και Παίδων-Κορασίδων και διεξάγεται στην πανέμορφη λίμνη της Καστοριάς.

Τα ελληνικά πληρώματα κατέκτησαν μετάλλια σε όλα τα αγωνίσματα που πήραν μέρος και βρίσκονται στην 2η θέση του σχετικού πίνακα πίσω από τη Ρουμανία που κέρδισε 12 (6-3-2) και μπροστά από την Τουρκία 3 (1-1-1) , τη Σερβία 6 (0-3-3) και τη Βουλγαρία 2 (0-0-2).

Τα χρυσά μετάλλια η ελληνική ομάδα τα κατέκτησε στο τετραπλό σκιφ νεανίδων με τις Νίκα-Κουκλοτίδου-Πέργουλη-Τσαμοπούλου, στη δίκωπο άνευ των εφήβων με τους Βαρδάκας Κ-Γραμμενιάτης Α , στο διπλό σκιφ των εφηβων με τους Στέργιακα Χ.-Δεμέλη Ν. Και στο αντίστοιχο των κορασίδων με τις Κυρίδου Μ-Σταμπόλκου Μ.

 

ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΠΡΩΤΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ

ΤΕΤΡΑΚΩΠΟΣ ΑΝΕΥ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΡΟΥΜΑΝΙΑ 7:03:69

ΕΛΛΑΔΑ (Μπιτζιλαίου-Μπούρμπου Ε.-Γεωργούδη-Μπούρμπου Χ) 7:05:94

ΤΟΥΡΚΙΑ 7:22:87

ΣΚΙΦ ΠΑΙΔΩΝ

ΡΟΥΜΑΝΙΑ 7:36:99

ΕΛΛΑΔΑ (Σχιζοδήμος Γρηγόρης) 7:38:07

ΣΕΡΒΙΑ 7:55:77

ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ ΠΑΙΔΩΝ

ΡΟΥΜΑΝΙΑ 7:02:03

ΤΟΥΡΚΙΑ 7:04:32

ΕΛΛΑΔΑ (Κοκκινίδης Ηλίας-Κουδούνας Ηλίας) 7:06:67

ΤΕΤΡΑΚΩΠΟΣ ΑΝΕΥ ΕΦΗΒΩΝ

ΡΟΥΜΑΝΙΑ 6:19:45

ΕΛΛΑΔΑ (Κουκούτης-Παλαιοπάνος-Γιάννατζης-Στάμος) 6:22:24

ΣΕΡΒΙΑ 6:28:57

ΤΕΤΡΑΠΛΟ ΣΚΙΦ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκα-Κουκλοτίδου-Πέργουλη-Τσαμοπούλου) 6:52:33

ΡΟΥΜΑΝΙΑ 6:54:89

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 7:12:76

ΔΙΚΩΠΟΣ ΑΝΕΥ ΕΦΗΒΩΝ

ΕΛΛΑΔΑ (Βαρδάκας Κ-Γραμμενιάτης Α.) 6:56:79

ΣΕΡΒΙΑ 7:05:79

ΡΟΥΜΑΝΙΑ 7:06:42

ΣΚΙΦ ΕΦΗΒΩΝ

ΡΟΥΜΑΝΙΑ 7:34:04

ΣΕΡΒΙΑ 7:37:10

ΕΛΛΑΔΑ (Σακκάς Δημήτρης)7:44:48

ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ ΕΦΗΒΩΝ

ΕΛΛΑΔΑ (Στέργιακας Χ.-Δεμέλης Ν.) 6:49:90

ΣΕΡΒΙΑ 6:53:96

ΡΟΥΜΑΝΙΑ 6:56:88

ΣΚΙΦ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΡΟΥΜΑΝΙΑ 8:06:10

ΕΛΛΑΔΑ (Νόνη Ισμήμη) 8:21:77

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 8:27:16

ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΕΛΛΑΔΑ (Κυρίδου Μ-Σταμπόλκου Μ) 7:29:06

ΡΟΥΜΑΝΙΑ 7:31:88

ΣΕΡΒΙΑ 7:43:40

ΟΚΤΑΚΩΠΟΣ ΠΑΙΔΩΝ

ΤΟΥΡΚΙΑ 6:04:87

ΡΟΥΜΑΝΙΑ 6:08:63

ΕΛΛΑΔΑ (Νάστος-Χατζησαββίδης-Μαχαιρίδης-Ζαβαντίας-Υψηλάντης-Καραπατογλου-Γραμμενιάτης-Οικονόμου-Ζαφειρίου ) 6:10:79

 

Δύο χρυσά η Ελλάδα τη 2η μέρα του βαλκανικού

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή ( 11/9 ) το Βαλκανικό πρωτάθλημα κωπηλασίας στις κατηγορίες εφήβων-νεανίδων και παίδων-κορασίδων, που διεξήχθη στην όμορφη λίμνη της Καστοριάς με την Εθνική ομάδα να καταλαμβάνει τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία κατακτώντας την δεύτερη μέρα των αγώνων  δύο επιπλέον χρυσά.

Το τετραπλό σκιφ των εφήβων που στους Ντινένη, Στεργιάκα, Σακά και Δεμέλη χάρισαν στην ελληνική αποστολή το πρώτο χρυσό μετάλλιο της 2ης μέρας για να ακολουθήσει και αυτό Σταμπόλκου, Κυρίδου στο διπλό σκιφ των νεανίδων.

Ο συνολικός απολογισμός με βάσει την κατάκτηση των χρυσών μεταλλίων, άφησε την Ελλάδα στη δεύτερη θέση, πίσω από τη Ρουμανία. Η ελληνική ομάδα συγκέντρωσε 84 βαθμούς, έναντι 92 των Ρουμάνων, ενώ τρίτη  έμεινε η Τουρκία έχοντας συγκεντρώσει 41 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα τη Κυριακής:
Παίδες
Τετράκωπος
1. Τουρκία
2. Ρουμανία
3. Νάστος, Μαχαιρίδης, Ζαβαντίας, Υψηλάντης (Ελλάδα)
Δίκωπος
1. Υψηλάντης, Καραπατογλου (Ελλάδα)
2. Σερβία
3. Τουρκία
Τετραπλό σκιφ
1. Ρουμανία
2. Σχιζόπουλος, Σιδέρης, Κοκκινίδης, Κουδούνας (Ελλάδα)
3. Τουρκία
Κορασίδες
Τετραπλό σκιφ
1. Ρουμανία
2. Σταμπόλκου, Κυρίδου, Νόνη, Λαμπριανίδου (Ελλάδα)
3. Τουρκία
Έφηβοι
Τετραπλό σκιφ
1. Ντινένης, Στεργιάκας, Σακάς, Δεμέλης (Ελλάδα)
2. Βουλγαρία
3. Ρουμανία
Οκτάκωπος
1. Ρουμανία
2. Βαρδάκας, Γραμμενιάτης, Στάμος, Γιάννατζης, Παλαιοπάνος, Κουκούτης, Σωτηρακόπουλος, Παπακωνσταντίνου, Λιούγκος (πηδαλιούχος) – (Ελλάδα)
3. Σερβία
Νεάνιδες
Οκτάκωπος
1. Ρουμανία
2. Νίκα, Κουκλοτίδου, Πέργουλη, Τσαμοπούλου, Μπιτζηλαίου, Ε. Μπούρμπου, Γεωργούδη, Χ.Μπούρμπου, Ντότη (πηδαλιούχος) – (Ελλάδα)
3. Τουρκία
Δίκωπος
1. Ρουμανία
2. Γεωργούδη, Χ. Μπούρμπου (Ελλάδα)
3. Τουρκία
Σκιφ
1. Ρουμανία
2. Δήμητρα Κουκλοτίδου (Ελλάδα)
3. Βουλγαρία
Διπλό σκιφ
1. Σταμπόλκου, Κυρίδου (Ελλάδα)
2. Ρουμανία
3. Τουρκία

 

Απάντηση

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.