ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΑ ΑΣΤΕΡΙΑ

Φ.Σ. ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ – Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

Το Σάββατο 20 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκε το 1ο εκτός έδρας παιχνίδι για τα «Γαλανόλευκα Αστέρια» στα πλαίσια του Τουρνουά της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. 2023-2024, όπου η ομάδα μας (τμήμα Ε΄- ΣΤ΄ δημοτικού), ταξίδεψε στην Κοζάνη και αντιμετώπισε τον Εθνικό.

Οι μικροί μας αθλητές ειδικά αυτοί που συμμετείχαν για 1η φορά στο Τουρνουά, είχαν την ευκαιρία, να παίξουν σε συνθήκες κανονικού αγώνα και ξεδίπλωσαν τις ικανότητές τους. Όλα τα παιδιά έδειξαν το ταλέντο τους, αποκομίζοντας σημαντικές εμπειρίες.

Ευχαριστούμε θερμά τους γονείς που συνόδεψαν τα παιδιά τους και την ομάδα του Εθνικού για την φιλοξενία στο γήπεδο της Κοζάνης.

Α.Σ. Καστοριάς (Δαραβίγκας Δ.): Τσιαφίτσας Γ., Γεωργιάδης Χ., Ηλιού Στερ., Ασνάης Κ., Ασνάης Λεων., Καραλής Λ., Πατσιούρας Αγγ., Πατσιούρας Ραφ., Δαουτόπουλος Αντ., Παπαδόπουλος Αλ., Πιπερόπουλος Μ. και Πούτιας Θ..

ΑΓΩΝΕΣ ΕΝΩΣΕΩΝ Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. – Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.

Στα πλαίσια του αναπτυξιακού προγράμματος της ΕΟΚ, πραγματοποιήθηκαν αγώνες ενώσεων καλαθοσφαιριστών σωματείων, στο ΔΑΚ Κοιλάδας στις Σέρρες, το απόγευμα του Σαββάτου 20 Ιανουαρίου.

Με την ομάδα της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. συμμετείχαν και 3 αθλητές του Α.Σ. Καστοριάς, απ’ τους γεννηθέντες του 2008, οι Κωνσταντίνου Γιώργος και Εφραιμίδης Μάρκος, ενώ απ’ τους γεννηθέντες του 2009, ο Μαυροδήμος Άγγελος.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ NATIONAL LEAGUE 2 2023-24

Μ.Α.Σ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗ – Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ _Άροσις 75-68

Για την 1η αγωνιστική του 2ου γύρου του Πρωταθλήματος της National League 2, ο Α.Σ. Καστοριάς_άροσις στο 2ο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι του, γνώρισε την 3η ήττα από την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη στην Θεσσαλονίκη.

Στο παιχνίδι η ομάδα μας ήταν για 3 δεκάλεπτα μπροστά στο σκορ, 1ο 20-27, ημίχρονο 32-38, 3ο δεκάλεπτο 51-57, χωρίς ωστόσο να μπορεί να πάρει μια διαφορά ασφαλείας.

Έτσι στο 4ο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 24-11, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με το τελικό 75-68. Σίγουρα η απόδοση της ομάδας μας δεν ήταν καλή σε ένα θεωρητικά εύκολο παιχνίδι, αλλά υπάρχουν και πολλά παράπονα απ’ τους διαιτητές, που σε κρίσιμα σημεία του αγώνα στο 4ο κυρίως δεκάλεπτο, επηρέασαν με τα σφυρίγματά τους το παιχνίδι, αλλά και τη συγκέντρωση των παικτών μας.

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια κι ευχαριστούμε τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο, στο πλευρό της ομάδας μας.

Στη συνέχεια έχουμε δύο πολύ δύσκολα παιχνίδια εντός έδρας όμως, με 1ο αντίπαλο τον Γ.Σ. Αλμυρού Βόλου.

Δεκάλεπτα: 20-27, 32-38, 51-57 και 75-68

Α.Σ. Καστοριάς – άροσις(Καραταγλίδης): Μπέγος Ρ. 18(3), Τερσενίδης Χρ.5, Δατσιάδης Δ. 19(3), Χότζα Ερ. 15, Παγανάς Γ.8,  Κορομπίλιας Γ.1, Σαρρής Ιωαν., Πιπερόπουλος Ηλ., Παντελίδης 2, Μποζίνης, Στεφανής Γ. και Ντόντης Π.

You May Also Like

Δυσανάγνωστα συνθήματα με σπρέι χρωμάτων στο Ναό Μεταμόρφωσης του Σωτήρος(φωτογραφίες)

Νίκος Παναγιωτόπουλος: «Λίθοι, πλίνθοι και κέραμος ατάκτως ερριμμένα»

Επίσκεψη Αν. Υπουργού Εθνικής Άμυνας στην Καστοριά

Την Παρασκευή 25 Αυγούστου επισκέφθηκε την Καστοριά ο Αναπληρωτής Υπουργός Εθνικής Άμυνας…