Έσπασε το ρόδι μακριά από το γήπεδο της η Καστοριά. Έπειτα από τέσσερις ήττες (με 3,7 πόντους διαφορά μ.ό.) εκτός έδρας η ομάδα του Γιώργου Σούλιου κατόρθωσε να πάρει το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα, αφού νίκησε τους Τιτάνες Παλαμά με 74-68.

Σημαντική νίκη για την πορεία της στο πρωτάθλημα του Βορείου ομίλου της Β Εθνικής πέτυχε η ομάδα της Καστοριάς που κέρδισε μέσα στον Παλαμά τους Τιτάνες .

Η ομάδα του Γιώργου Σούλιου είχε σε καταπληκτική μέρα τους Τεπετίδη και Ντάλλη που αμφότεροι φόρτωσαν το καλάθι των γηπεδούχων με 17 πόντους.

Η ομάδα του Γιώργου Σούλιου είχε τα ηνία της αναμέτρησης στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τους Τιτάνες να προσπερνούν στο σκορ στη δεύτερη περίοδο αλλά κατόπιν να βρίσκονται σε θέση κυνηγού, να πλησιάζουν κοντά στην ανατροπή αλλά να βλέπουν τα κρίσιμα σουτ της τελευταίας περιόδου να μη βρίσκουν στόχο και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα που είναι το 3ο για φέτος.

Οι Τιτάνες ήταν μέσα στο παιχνίδι στο α’ δεκάλεπτο και κατάφεραν με προσπάθειες του Γκέρου αλλά και σουτ από την περιφέρεια των Αργύρη και Χουχούμη να απειλήσουν την Καστοριά που προηγήθηκε με 16-20 στο τέλος της α’ περιόδου.

Στην επανάληψη οι παίκτες του ΑΣ Καστοριάς ξέφυγαν στα πρώτα λεπτά κάνοντας το 20-28, όμως τα τρίποντα του Τσέλιου και η πολύ καλή λειτουργία των γκαρντ με τους Τριανταφύλλου και Παπαϊωάννου να δίνουν λύσεις, έφερε ένα επιμέρους 12-2 για τους Τιτάνες που πήραν κεφάλι στο σκορ για το 32-30 στο 18′. Τελικά, με πόντους του Νταλλή η Καστοριά κατόρθωσε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 32-34.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Καστοριάς έχοντας λύσεις σκοράροντας είτε από τη ρακέτα, είτε από την περιφέρεια, «διαβάζοντας» την άμυνα των Παλαμιωτών ξέφυγε ακόμη και με διψήφιο αριθμό πόντων (40-51) στο 25′. Τα τρίποντα του Τσέλιου και του Χουχούμη έδωσαν «ανάσα» στην ομάδα του Κ. Σερίφη που μείωσε σε 50-53, αλλά η απάντηση ήρθε από τον Γυμνόπουλο για το 50-56. Η Καστοριά σκόραρε και στη συνέχεια, ενώ το γκολ-φάουλ του Γκέρου διαμόρφωσε το 53-60 της γ’ περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο, με τους Τιτάνες να μπαίνουν ψυχωμένα και να παίρνουν ώθηση από τον κόσμο, μειώνοντας με 56-61, χάρη σε τρίποντο του Σταυρόπουλου. Η διαφορά εξακολουθούσε να είναι στο -4 για τους Τιτάνες (59-63 στο 33′), ωστόσο η Παλαμιώτικη ομάδα συμπλήρωσε πολύ γρήγορα 5 ομαδικά φάουλ, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις ένα. Από τη γραμμή των βολών οι Γυμνόπουλος και Τσότσος διατήρησαν το προβάδισμα των Καστοριανών που μάλιστα με δύο διαδοχικά δίποντα του Τερσενίδη έκαναν το 59-70 για το τάιμ άουτ των Τιτάνων.

Η αντίδραση μετά τη διακοπή ήρθε για τους γηπεδούχους που έτρεξαν σερί 9-0 με τους Παπαϊωάννου και Χουχούμη να είναι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων, κάνοντας το 68-70 στο 38′. Η συνέχεια έφερε το τάιμ-άουτ από πλευράς Γιώργου Σούλιου και στην επιστροφή των ομάδων στο παρκέ η Καστοριά πέτυχε τρίποντο με τον Νταλλή, κάνοντας το 68-73.

Οι επόμενες επιθετικές προσπάθειες των Τιτάνων δε βρήκαν στόχο, ενώ παρά τις καλές άμυνες στη συνέχεια, ο χρόνος δεν ήταν «σύμμαχος» και έτσι το τελικό 68-74 διαμορφώθηκε μετά από φάουλ που έγινε για να σταματήσει το χρονόμετρο, με τον  Γυμνόπουλο να ευστοχεί σε μία βολή.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 32-34, 53-60, 68-74

Τιτάνες Παλαμά (Κ. Σερίφης): Φαλιάκης, Τριανταφύλλου 4, Γεωργαντζάς 2, Παπαϊωάννου 1 3(1), Τσέλιος (2), Σταυρόπουλος 3 (1), Αργύρης 3 (1), Χουχούμης 15 (3), Γκέρος 17, Αποστολάκης 1.

Καστοριά (Γ. Σούλιος): Ματενίδης 6, Αντωνιάδης 2, Ζυγούρας 3, Γυμνόπουλος 12 (2), Τερσενίδης 6, Τακίδης, Ντάλλης 17 (1), Τασιούδης 2, Τεπετίδης 17 (4), Τσαούσης, Τσότσος 9, Κρανιάς.

Η Εθνική Γυναικών θέλει να έχει σύμμαχο τον κόσμο στον αγώνα της Τετάρτης

Η Εθνική Γυναικών θέλει να έχει σύμμαχο τον κόσμο στον αγώνα της…

Η αναμνηστική κούπα της Καστοριάς στα χέρια του Θεμελή Καλαπούτη

Γιου του αείμνηστου μέλους της ομάδας, Γιάννη Καλαπούτη

Το νέο σκάφος του Ναυτικού Ομίλου Καστοριάς, χορηγία του Συλλόγου Καστοριαίων Νέας Υόρκης “Ομόνοια”

Το ολοκαίνουργιο σκάφος του Ν.Ο.Κ. μεταφέρθηκε από την Ιταλία στην Ελλάδα από την ελληνική αποστολή που συμμετείχε στη Ρεγκάτα του Πιεντιλούκο.

Αγωνιστική δραστηριότητα τμημάτων του Α.Σ. Καστοριάς 27 & 28 Νοεμβρίου 2021

Ο…κέρβερος του ΠΑΣ Γιάννινα

Η ποδοσφαιρική διαδρομή του Μάρκου Βελλίδη

Γιατί να ασχοληθεί ένα παιδί με το ποδόσφαιρο;

Το ποδόσφαιρο δεν αποτελεί το αγαπημένο σπορ μόνο των μεγάλων, αλλά και…

Ενημέρωση από την ΕΠΣ Καστοριάς για το υγειονομικό πρωτόκολλο του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου ΕΠΟ, των προπονήσεων και των επίσημων-φιλικών αγώνων

Ενημέρωση από την ΕΠΣ Καστοριάς για το υγειονομικό πρωτόκολλο του  ερασιτεχνικού…

Salonica Run: Για πρώτη φορά στην ιστορία γυναίκα ξεπέρασε τους άνδρες σε Υπερμαραθώνιο!

Salonica Run: Για πρώτη φορά στην ιστορία γυναίκα ξεπέρασε τους άνδρες σε…

Ναυτικός Όμιλος Καστοριάς: Την Κυριακή θα πραγματοποιηθούν οι Διασυλλογικοί Αγώνες Κωπηλασίας