Μεγάλη νίκη επί της δεύτερης του Βορείου ομίλου ΑΕΛ με σκορ 73-59 πέτυχε στο κατάμεστο Κλειστό Γυμναστήριο Καστοριάς ‘’ Δημήτρης Διαμαντίδης ‘’ ο ΑΣ Καστοριάς την Κυριακή ( 31/1 ) , πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση επιστρέφοντας στις νίκες με τον καλύτερο τρόπο μετά την ήττα – παρένθεση από τον Ερμή Λαγκαδά.
Με τον εξαιρετικό Αντωνιάδη σε μεγάλη μέρα και τους Ντάλλη και τασιούδη να ακολουθούν από κοντά, οι παίκτες του Γιώργου Σούλιου έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, αναγκάζοντας την ομάδα της Λάρισας σε αρκετά λάθη, ενώ παράλληλα ήταν προσεκτικοί στις επιθετικές τους επιλογές, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι με ένα επιθετικό ‘’ κρεσέντο ‘’ στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου και επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα στην ΑΕΛ να τους αμφισβητήσει.

Οι ψυχωμένοι παίκτες του Γιώργου Σούλιου, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση που επικρατούσε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (30-36) και από την τρίτη περίοδο άρχισαν να ανεβάζουν στροφές, με το 52-48 στο τέλος του δεκαλέπτου να αποδεικνύεται μη εύκολα αναστρέψιμο από τους φιλοξενούμενους. Κι αυτό, γιατί ένα επιθετικό τους «κρεσέντο» στην τελευταία περίοδο, θα τους χάριζε μία σπουδαία νίκη.
Με τη νίκη αυτή, ο ΑΣ Καστοριάς ανέβηκε στην 8η θέση με 23 βαθμούς όσους έχει και ο 4ος Ερμής Λαγκαδά σε ένα όπως εξελίσσεται αμφίρροπο πρωτάθλημα.

Επόμενη αποστολή για τον ΑΣ Καστοριάς την ερχόμενη Κυριακή 7 Φεβρουαρίου στην Θεσσαλονίκη κόντρα στην ΕΑΚ Θεσσαλονίκης με τους Καστοριανούς να θέλουν τη νίκη για να σκαρφαλώσουν στον βαθμολογικό πίνακα και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα να νοιώθουν ακόμη πιο άνετοι.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ-ΑΕΛ 73-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-20, 30-36, 52-48, 73-59
Διαιτητές: Δεληγιαννίδης-Τζίμα
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Αντωνιάδης 16, Λέκκος, Ματενίδης 6, Γυμνόπουλος 3, Τερσενίδης, Δίτσιος, Ντάλλης 14 (1), Τασιούδης 12, Τεπετίδης 5 (1), Τσότσος 8, Βοϊβατόπουλος 9.
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 4, Αθανασόπουλος 2, Σαριμπαλίδης 9 (3), Τζήμας, Τσούτσος 14 (2), Κουτίνας, Κονδυλόπουλος, Παπανικολάου 9 (2), Μαλτέσιος 5, Πολίτης 7 (1), Παπακώστας 9, Φιλιππόπουλος.

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

You May Also Like

Οι “γουναράδες” συμφώνησαν με τον Βασίλη Μηλιάτη και τον Θόδωρο Τσόπρα

Χαμός στην Καστοριά, με τη νέα διπλή μεταγραφική επιτυχία της ομάδας. Συγκεκριμένα…

Ξεκινούν τα μαθήματα τένις στον ΠΡΩΤΕΑ

Συστάσεις από την Υγειονομική Επιστημονική Επιτροπή της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού

Ενημέρωση για τους προσεχείς αγώνες της Αστραπής Μεσοποταμίας

Σύμφωνα με την απόφαση της Επιτροπής Πρωταθλημάτων και Κυπέλλου της Ένωσης

Πέμπτη 18/8 – Οι ελληνικές «μάχες» στο Europa League και η συνέχεια στο Ρίο

Δείτε το σημερινό (18/8) πρόγραμμα των τηλεοπτικών μεταδόσεων

Συνεχίζει στην Super League ο Ιορδάνης Δημητριάδης

Μία ακόμη χρονιά στο κορυφαίο ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα της χώρας θα βρίσκεται το…

Η ΕΠΣ Καστοριάς για τη μη συμμετοχή του Α.Γ.Σ.Κ. «Καστοριά» στο πρωτάθλημα της Α κατηγορίας

Η ΕΠΣ Καστοριάς  για τη μη συμμετοχή του Α.Γ.Σ.Κ. «Καστοριά» για τη…